گزارش طلا – خریداران طلا آماده تسلیم نیستند و قیمت همچنان افزایش پیدا می کند

اونس جهانی طلا XAUUSD

قیمت طلا (XAU/USD) به حرکت صعودی خود ادامه می‌دهد و به بالاترین حد خود در روز دوشنبه در محدوده 2265 تا 2266 دلار رسید که ناشی از انتظارات برای تغییر قریب‌الوقوع در موضع سیاست فدرال رزرو (Fed) است. افزایش قیمت اونس جهانی طلا در هفته گذشته زمینه را برای این صعود جدید فراهم کرده است. انتشار شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی ایالات متحده (PCE) در روز جمعه، که نشان دهنده افزایش متوسط تورم در ماه فوریه بود، انتظارات بازار را از کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو از ماه ژوئن تقویت کرد. در نتیجه، دلار آمریکا (USD) همچنان تحت فشار است و قادر به حفظ رشدهای خود از 16 فوریه نیست و در نتیجه از ماهیت غیر بازده طلا حمایت می کند.

علاوه بر این، تنش‌های ژئوپلیتیکی مداوم ناشی از درگیری‌هایی مانند جنگ روسیه و اوکراین و آشفتگی در خاورمیانه، پشتوانه بیشتری برای جذابیت پناهگاه امن طلا فراهم می‌کند. علی‌رغم اینکه داده‌های تولیدی خوش‌بینانه چینی که احساسات ریسک‌پذیر را در بازار تقویت می‌کند، نمی‌تواند احساسات صعودی قوی پیرامون XAU/USD را کاهش دهد. این نشان می دهد که روند غالب طلا همچنان صعودی است.

با این حال، به معامله گران صعودی توصیه می شود که احتیاط کنند زیرا شرایط در نمودار روزانه بیش از حد خرید شده است. گزارش آتی شاخص مدیران خرید ISM (PMI) ایالات متحده در اواخر امروز می تواند نوسانات را در بازار ایجاد کند و باعث ارزیابی مجدد موقعیت ها شود.

سرخط خبرهای طلا

آخرین گزارش تورم ایالات متحده، که روز جمعه نشان داده شد، احتمال کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه ژوئن را روی میز باقی می گذارد و بیشتر به ترجیح سرمایه گذاران برای طلا دامن می زند.

بر اساس گزارش دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده، شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی (PCE) در ماه فوریه 0.3٪ افزایش یافت و نرخ سالانه از 2.4٪ به 2.5٪ افزایش یافت.

شاخص اصلی قیمت PCE، بدون احتساب قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی و در نظر گرفتن شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو، 2.8 درصد در مقایسه با رقم 2.9 درصدی تجدیدنظر شده ژانویه افزایش یافت.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو خاطرنشان کرد که آخرین داده های تورم با اهداف فدرال رزرو مطابقت دارد و انتظارات از تغییر قریب الوقوع در موضع سیاست فدرال رزرو را تقویت می کند.

فعالان بازار، همانطور که توسط ابزار FedWatch گروه CME نشان داده شده است، اکنون با احتمال تقریباً 70 درصدی فدرال رزرو چرخه کاهش نرخ بهره خود را در نشست سیاست پولی ژوئن آغاز می کند.

روسیه در پاسخ به حملات اخیر پهپادهای دوربرد اوکراین که صنعت نفت این کشور را در اعماق خاک این کشور هدف قرار می دهد، حملات خود را به انرژی و زیرساخت های دیگر اوکراین تشدید کرده است.

حماس ارتش اسرائیل را به ارتکاب جنایات جنگی با ایجاد “مناطق کشتار” در سراسر نوار غزه متهم می کند، جایی که هر فلسطینی که نزدیک می شود ممکن است تیراندازی شود و کشته شود.

احساس ریسک جهانی از داده های خوش بینانه چین که در روز یکشنبه منتشر شد، تقویت شد که نشان دهنده گسترش فعالیت های تجاری در بخش تولید برای اولین بار در شش ماه گذشته است.

با این حال، افزایش اندک دلار آمریکا، همراه با این اخبار مثبت، ممکن است سود این فلز گرانبهای امن را محدود کند، زیرا معامله گران اکنون توجه خود را به PMI تولید ISM ایالات متحده برای جهت گیری کوتاه مدت معطوف کرده اند.

بررسی فنی XAU/USD

از نقطه نظر فنی، شکست پایدار بالای آستانه 2200 دلار در هفته گذشته و به دنبال آن تداوم قدرت فراتر از رکورد قبلی تقریباً 2223 دلار، انگیزه جدیدی برای احساسات صعودی ایجاد کرد. این امر چشم‌انداز کوتاه‌مدت مثبت را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد که مسیر کمترین مقاومت برای قیمت طلا همچنان صعودی است. با این حال، احتیاط لازم است زیرا شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه نشان دهنده شرایط خرید بیش از حد است. عاقلانه است که قبل از در نظر گرفتن موقعیت های صعودی بیشتر، منتظر برخی تثبیت ها یا عقب نشینی جزئی باشیم.

با این وجود، به نظر می رسد طلا برای صعود بیشتر به سطح روانی 2300 دلار آماده است. هر اصلاحی احتمالاً خریداران جدیدی را در منطقه 2223 دلار جذب می کند، در نتیجه فشار نزولی برای XAU/USD را نزدیک به 2200 دلار محدود می کند، که اکنون به عنوان یک نقطه محوری حیاتی عمل می کند. نقض قانع کننده زیر این سطح ممکن است باعث فروش فنی شود که به طور بالقوه منجر به رکود قابل توجه در کوتاه مدت می شود.

سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا

سیگنال های تجارت آفرین - نمودار روزانه طلا دوشنبه 13 فروردین 1403
سیگنال های تجارت آفرین – نمودار روزانه طلا دوشنبه 13 فروردین 1403
تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید