گزارش هفتگی طلا – رکورد قیمت طلا و قرار گرفتن در ناحیه خرید افراطی

XAUUSD TJA GOLD

قیمت طلا (XAU/USD) به دلیل کاهش بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و فشار فروش گسترده بر دلار آمریکا (USD) در این هفته شتاب صعودی گرفت و از 2180 دلار گذشت. در حالی که سرمایه گذاران منتظر داده های مهم تورم ایالات متحده در هفته آینده هستند، این جفت از نظر فنی در ناحیه خرید افراطی قرار گرفته است.

هفته گذشته در بازار طلا

اونس جهانی طلا هفته گذشته را با شروع قدرتمندی آغاز کرد و به بالای 2100 دلار رسید. پس از رسیدن به این سطح، خریداران فنی وارد عمل شدند و XAU/USD را بالاتر بردند.

داده های ایالات متحده منتشر شده در روز سه شنبه نشان داد که PMI خدمات ISM به 52.6 در ماه فوریه از 53.4 ژانویه کاهش یافته است. شاخص قیمت های پرداخت شده از 64 به 58.6 کاهش یافت که نشان دهنده کاهش تورم است، در حالی که شاخص اشتغال به 48 کاهش یافت که نشان دهنده کاهش حقوق و دستمزد بخش خدمات است. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به زیر 4.2 درصد رسید که باعث فشار فروش دلار و حفظ حرکت صعودی طلا شد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، در گزارش سیاست پولی شش ماهه خود در روز چهارشنبه، تکرار کرد که داده ها تصمیم در مورد کاهش نرخ را هدایت می کنند. پاول تمایل به اطمینان بیشتر در تورم پایدار به سمت 2% را قبل از هر اقدام سیاسی ابراز کرد. اگرچه او جدول زمانی مشخصی ارائه نکرد، اما درها را برای کاهش بالقوه نرخ در ژوئن باز گذاشت که منجر به افزایش جریان ریسک، ضعف دلار و ادامه روند صعودی طلا شد.

در روز پنجشنبه، مازاد تجاری چین بیش از انتظارات، XAU/USD را در طول معاملات آسیایی تقویت کرد. بازده 10 ساله ایالات متحده پس از آن که BLS هزینه های کار واحد سه ماهه چهارم را کاهش داد، بعداً در روز به زیر 4.1 درصد سقوط کرد. وزارت کار ایالات متحده از 217000 ادعای اولیه بیکاری خبر داد که این روند مثبت طلا را حفظ کرد و آن را به بالاترین سطح تاریخ بالای 2160 دلار رساند.

گزارش روز جمعه BLS حاکی از افزایش 275000 حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در ماه فوریه بود که فراتر از انتظارات رفت. نرخ بیکاری به 3.9 درصد افزایش یافت و نرخ مشارکت نیروی کار در 62.5 درصد باقی ماند که باعث افزایش فشار فروش دلار و افزایش طلا به بیش از 2180 دلار شد.

طلا در هفته آینده

BLS قرار است داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) را برای ماه فوریه در روز سه‌شنبه منتشر کند. پیش‌بینی‌ها افزایش 0.4 درصدی در CPI و CPI اصلی (به استثنای قیمت‌های بی‌ثبات مواد غذایی و انرژی) را نوید می دهند. ابزار CME FedWatch به احتمال 80 درصدی کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه ژوئن را نشان می دهد، در حالی که با کاهش 25 واحدی در ماه می اکنون کاهش نرخ در ماه می به 25 درصد رسیده است.

قبل از جلسه ژوئن، سرمایه گذاران سه نسخه دیگر CPI را تجزیه و تحلیل خواهند کرد، به استثنای فوریه، که تاثیر گزارش CPI فوریه بر موقعیت بازار را محدود می کند. یک CPI ماهانه نزدیک به صفر می تواند انتظارات برای کاهش نرخ بهره را احیا کند و بر دلار آمریکا تأثیر بگذارد. اگرچه افزایش قوی CPI در ماه فوریه ممکن است بلافاصله انتظارات برای عدم تغییر در نرخ بهره فدرال رزرو در ژوئن را تحت تاثیر قرار ندهد، اما به دلیل ماهیت فروش بیش از حد دلار، می تواند باعث اصلاح موقت XAU/USD شود.

در تقویم اقتصادی روز پنجشنبه، خرده فروشی فوریه قرار دارد و روز جمعه فدرال رزرو اطلاعات تولید صنعتی فوریه را منتشر خواهد کرد. فدرال رزرو پس از انتشار داده های تورم روز سه شنبه، قبل از نشست سیاست پولی 19 تا 20 مارس وارد دوره خاموشی خواهد شد و به طور بالقوه تمرکز سرمایه گذاران را به تحولات فنی در XAU/USD برای فرصت های معاملاتی تغییر خواهد داد.

بررسی فنی XAUUSD

طلا اخیراً از مرز بالای کانال رگرسیون صعودی که از از ماه اکتبر شروع شده بود، فراتر رفت و شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه به بالاترین حد خود از آگوست 2020 رسید و از 80 گذشت و شرایط خرید فوق العاده افراطی را نشان داد. در حالی که در شرایط کنونی بازار شرط بندی علیه طلا گزینه محتاطانه ای نیست، ولی سرمایه گذاران ممکن است فرصت هایی را برای کاهش موقعیت های خرید خود در نظر بگیرند.

سطح 2,140 دلار، بالاترین رکورد قبلی، به عنوان حمایت اولیه عمل می‌کند و پس از آن 2120 دلار (حد بالای کانال صعودی) و 2100 دلار (سطح روانی و نقطه میانی کانال صعودی) قرار می‌گیرد. ایجاد اهداف صعودی برای XAU/USD چالش برانگیز است زیرا در قلمروی ناشناخته عمل می کند. در جهت صعودی، سطح دور 2200 دلاری ممکن است مقاومت روانی ایجاد کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید