اخبار فارکس

تحلیل سهام NVDA و بررسی دلایل ضعف آن

NVIDIA

سهام انویدیا (NVDA) پس از افتتاحیه روز پنج‌شنبه، رشد مختصری ۱.۱ درصدی را تجربه کرد، اما به سرعت رشد خود را معکوس کرد و تنها پس از ۴۵ دقیقه معامله، تمام سودهای صبحگاهی خود را از بین برد. این نوسانات به دنبال هیجان عمومی در مورد عرضه اولیه عمومی Arm Holdings (ARM) بود که در ابتدا سهام را تقویت کرد. با این حال، احساسات کلی در بازار مثبت باقی ماند و NASDAQ Composite بالاتر رفت زیرا عرضه اولیه اولیه بازو شروع موفقیت آمیزی داشت.

انویدیا در کنار سایر غول‌های فناوری مانند آلفابت (GOOGL)، اینتل (INTC) و دستگاه‌های میکرو پیشرفته (AMD) سهامی در Arm Holdings خریداری کرده بود. این معامله در روز چهارشنبه قیمت گذاری شده بود و بین سرمایه گذاران نهادی توزیع شده بود، اما به نظر نمی رسید این تاثیر مثبت بر عملکرد سهام انویدیا در روز پنجشنبه داشته باشد.

به گزارش رویترز، عرضه اولیه اولیه سهام Arm’s با قیمت 56.1 دلار آغاز شد که بسیار بالاتر از قیمت پیشنهادی 51 دلار بود و در نهایت به 60 دلار افزایش یافت. در حالی که مشخص نیست چه مقدار از IPO Nvidia خریداری کرده است، تایوان Semiconductor (TSM)، یکی دیگر از شرکای تجاری، 100 میلیون دلار خرید کرد.

به دلیل عملکرد ضعیف بازار عرضه اولیه سهام در ماه های اخیر، عرضه اولیه سهام شرکت آرم هولدینگ توجه قابل توجهی را به خود جلب کرد. با حدود 10 بار بیش از حد اشتراک، انتظار می رفت که این عرضه دو روز طول بکشد تا تمام سهام فروخته شود اما در روز اول تکمیل شد.

شایان ذکر است، علاقه انویدیا به آرم هولدینگ به سه سال قبل باز می گردد، زمانی که اعلام کرد قصد دارد Arm را از مالک عمده خود، سافت بانک ژاپن، به مبلغ 40 میلیارد دلار خریداری کند. با این حال، خرید پیشنهادی در چندین کشور با موانع نظارتی روبرو شد که باعث شد انویدیا در سال 2022 به دلیل نگرانی در مورد قدرت بیش از حد انویدیا در صنعت نیمه هادی های پیشرفته، از مناقصه صرف نظر کند.

در حالی که درآمد و درآمد Arm در سال گذشته راکد بود، سهم بازار تخمینی آن از ابتدای سال 2021 از 42 درصد به 49 درصد افزایش یافت. IPO رویداد مهمی در صنعت فناوری بود.

تحلیل فنی

از نظر پیش بینی سهام انویدیا، در حال حاضر زیر میانگین متحرک ساده 9 روزه و 21 روزه (SMA) معامله می شود که نشان دهنده یک روند نزولی است. فروش قابل توجه می تواند سهام را به سطوح حمایتی در حدود 420 یا 400 دلار بازگرداند، جایی که قبلاً حمایت پیدا کرده بود. شاخص واگرایی همگرایی میانگین متحرک (MACD) به نزولی تبدیل شده است که پتانسیل فشار نزولی بیشتر را نشان می دهد. برای تغییر این چشم انداز، گاوها باید سهام NVDA را به بالاتر از SMA 9 روزه در 467.58 دلار برسانند.

درباره انویدیا NVIDIA

انویدیا به دلیل واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) خود شناخته شده است که برای پردازش گرافیک در رابط های نمایشگر بسیار مهم هستند و در صنایعی مانند بازی، مراکز داده، ابررایانه ها و هوش مصنوعی کاربرد دارند. این شرکت همچنین API CUDA را توسعه داد که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا با استفاده از محاسبات موازی، نرم افزاری برای صنایع مختلف ایجاد کنند.

انویدیا در سال 1993 توسط جنسن هوانگ، کریس مالاکوفسکی و کرتیس پریم، مدیر عامل شرکت، تاسیس شد. این شرکت در سال 1999 سهامی عام شد و به یک طراح پیشرو تراشه برای بازارهای مختلف از جمله مراکز داده، رایانه های شخصی، خودروسازی و صنایع موبایل تبدیل شد.

در حوزه هوش مصنوعی (AI)، انویدیا H100 را منتشر کرد، یک GPU مرکز داده نسل نهم که برای کاربردهای هوش مصنوعی طراحی شده است. این تراشه به دلیل کارایی بالا در پردازش موازی شناخته شده است و آن را برای کارهای هوش مصنوعی مناسب می کند. ارزش بازار انویدیا در می 2023 به 1 تریلیون دلار رسید که ناشی از انتظارات مبنی بر تبدیل شدن H100 به یک بازیگر کلیدی در انقلاب هوش مصنوعی بود.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس