شاخص دلار آمریکا همچنان باثبات است و گزارش PCE معامله‌گران را محتاط کرده است

اسکناس 1 دلاری

پس از انتشار داده های شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی ایالات متحده (PCE) دلار آمریکا (USD) نوساناتی را در محدوده باریکی نشان می دهد. شاخص دلار در حدود 104.00 در نوسان است، با این حال به نظر می رسد که برای رهایی از این سطح و جهت گیری مردد است. به نظر می رسد که احساسات بازار در حالت محتاطانه قرار دارند و رویکرد انتظار و دید را اتخاذ می کنند و احتمالاً شفافیت بیشتری را در ماه مارس پیش بینی می کنند، زمانی که انتظار می رود تصمیمات بانک مرکزی بینشی در مورد مسیر آینده DXY ارائه دهد.

با نگاهی به چشم انداز اقتصادی، داده های روشن تری در افق وجود دارد، به ویژه شاخص مدیران خرید شیکاگو. علاوه بر این، سه یا حتی چهار سخنران فدرال رزرو برای کسانی که تا دیروقت بیدار می مانند، قرار است نظرات خود را در مورد سیاست پولی فعلی به اشتراک بگذارند. کریستوفر والر، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس، اخیراً در اظهارات شبانه خود از سه کاهش نرخ بهره در سال جاری حمایت کرد.

سرخط خبرهای دلار

در ساعت 17:00 به وقت ایران، هر دو شاخص قیمت مطالبات بیکاری و هزینه های مصرف شخصی منتشر شد:

مطالبات بیکاری برای هفته از 202000 به 215000 برای مطالبات اولیه بیکاری هفتگی افزایش یافت و مطالبات بیکاری ادامه دار از 1.860 میلیون به 1.905 میلیون افزایش یافت.

شاخص قیمت هزینه های مصرف شخصی (PCE) برای ژانویه، سرفصل ماهانه PCE با شتاب از 0.2٪ به 0.3٪، انتظارات را برآورده کرد، در حالی که آمار سالانه از 2.6٪ به 2.4٪ کاهش یافت. گزارش اصلی، به استثنای دسته‌های فرار، شاهد افزایش ماهانه PCE از 0.2% به 0.4% بود و PCE سالانه اصلی از 2.9% به 2.8% کاهش یافت که مطابق با انتظارات بود.

درآمد شخصی به طور قابل توجهی افزایش یافت، از 0.3٪ به 1.0٪، در حالی که هزینه های شخصی کاهش قابل توجهی را تجربه کرد و از 0.7٪ به 0.2٪ کاهش یافت.

در ساعت 18:15 به وقت ایران، پیش بینی می شود شاخص مدیران خرید شیکاگو برای ماه فوریه منتشر شود، با انتظارات افزایش اندک از 46 به 48، که نشان می دهد ممکن است شاخص همچنان در انقباض باقی بماند.

در ساعت 18:30 به وقت ایران، داده‌های فروش خانه در انتظار ژانویه منتشر خواهد شد و انتظار می‌رود فروش از 8.3 درصد افزایش در دسامبر به 1 درصد در ژانویه به شدت کاهش یابد. رقم نهایی اقتصادی برای روز پنجشنبه، شاخص فعالیت تولیدی فدرال رزرو کانزاس سیتی برای ماه فوریه خواهد بود، بدون اینکه پیش‌بینی پس از قرائت قبلی 17- ارائه شود.

قرار است چندین سخنران فدرال رزرو ایالات متحده برای حضار سخنرانی کنند:

  • در حدود ساعت 19:10 به وقت ایران، نظرات رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا.
  • در ساعت 19:30 به وقت ایران، Austan Goolsbee، رئیس فدرال رزرو شیکاگو، سخنرانی خواهد کرد.
  • حوالی ساعت 21:455، لورتا مستر، رئیس فدرال رزرو کلیولند نیز روی صحنه خواهد رفت.
  • پس از نیمه شب نیز، جان ویلیامز از فدرال رزرو نیویورک در آغاز روز جمعه بینش هایی را به اشتراک خواهد گذاشت.


بازار سهام به گزارش درون خطی PCE واکنش مثبت نشان می دهد و تاثیر گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) از دو هفته پیش را خنثی می کند. همه معاملات آتی سهام ایالات متحده قبل از زنگ افتتاح در ایالات متحده، رشد نشان می دهند و سهام اروپایی تقریباً 0.50 درصد افزایش روزانه را تجربه می کنند.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، انتظارات برای توقف فدرال رزرو در جلسه 20 مارس 97.5 درصد است در حالی که احتمال کاهش نرخ بهره 2.5 درصد است. اوراق بهادار 10 ساله خزانه داری ایالات متحده حدود 4.28 درصد معامله می شود که در دو روز گذشته تقریباً بدون تغییر باقی مانده است.

بررسی فنی DXY

شاخص دلار آمریکا (DXY) چالش‌های پیش‌بینی‌شده خود را برای یک هفته دیگر به تعویق می‌اندازد، زیرا انتشار اخیر داده‌های هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) نتوانست تأثیر قابل‌توجهی بر مسیر گرین‌بک داشته باشد. این گزارش کاملاً با انتظارات همسو بود که به دنبال افزایش شدیدتر شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) دو هفته پیش و افزایش غیرمنتظره داده های PCE همراه با انتشار تولید ناخالص داخلی ایالات متحده (GDP) در روز چهارشنبه، افزایش یافته بود. معامله‌گران احتیاط می‌کنند و از تعهد به یک جهت خاص خودداری می‌کنند و احتمالاً پیش از تأثیر قاطع بر حرکت DXY، از جلسات بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو ایالات متحده در ماه مارس چشم‌پوشی می‌کنند.

در روند صعودی، میانگین متحرک 100 روزه (SMA) در حدود 103.98 یک سطح مقاومت بسیار خوب باقی می ماند. اگر دلار آمریکا بتواند از 104.60 عبور کند، سطح قابل توجه بعدی برای نظارت 105.12 است. فراتر از آن، توجه به 105.88 معطوف می شود، که نشان دهنده بالاترین مشاهده شده در نوامبر 2023 است. در نهایت، هدف می تواند تا 107.20 گسترش یابد، که نقطه اوج سال 2023 را نشان می دهد.

در سناریویی متضاد، میانگین متحرک 200 روزه در 103.74 اخیراً دو بار شکسته شده است و آن را به یک پشتیبانی آسیب پذیر تبدیل کرده است. در حالی که SMA 200 روزه ممکن است با چالش هایی روبرو شود، یک اصلاح متوسط به آن سطح قابل قبول است. با این حال، اگر تسلیم فشار فروش مداوم شود، قیمت‌ها ممکن است تا 103.16 کاهش یابد که با SMA 55 روزه همسو می‌شود، قبل از آزمایش آستانه روانی 103.00.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید