گزارش هفتگی یورو به دلار – معامله گران به دنبال سرنخ های جدید برای معامله هستند

اخبار یورو به دلار

در طول هفته گذشته، جفت EUR/USD فشار فروش مداومی را تجربه کرد و قیمت آن به پایین ترین سطح سال 2024 در 1.0722 در روز دوشنبه رسید. با گذشت هفته، شتاب دلار آمریکا کاهش یافت و منجر شد که EUR/USD هفته را تقریباً در همان سطحی که شروع کرده بود به پایان رساند و در حوالی 1.0780 قرار گرفت.

رالی دلار متوقف شد و یورو موقعیت غیرجذاب خود را حفظ کرد. جفت ارزهای عمده به دلیل یک تقویم اقتصای سبک، با احتیاط سیاست گذاران جهانی در مورد کاهش احتمالی نرخ بهره در آینده، در محدوده های باریکی معامله شدند. علیرغم مجموعه ای از اعلامیه های بانک مرکزی و داده های اقتصادی قابل توجه، فعالان بازار دلایل چندانی برای جهت گیری در بازار پیدا نکردند.

با توجه به کاهش فشارهای تورمی و خطرات احتمالی رکود شدید اقتصادی در کشورهای مختلف، سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کردند که در سال 2024 انقباض پولی شتاب‌دهی شود. با این حال، مقامات بانک های مرکزی به وضوح عدم تمایل خود را برای تغییر مسیر اعلام کردند و ترجیح دادند در حالت انتظار و بررسی فعلی باقی بمانند. در حالی که انتظار می‌رود نرخ‌های بهره در نهایت کاهش یابد، سیاست‌گذاران بر نیاز به شواهد بیشتر مبنی بر اینکه تورم، اشتغال و رشد در موقعیت‌های متعادلی هستند، قبل از انجام چنین تعدیلی تاکید کردند.

اقتصاد انعطاف پذیر ایالات متحده

داده های نیروی کار قدرتمند در ایالات متحده تأثیر قابل توجهی بر فعالیت های اخیر بازار داشته است. علیرغم عدم وجود شاخص های واضح، روزهای معاملاتی اخیر با نوسانات همراه بوده است، در درجه اول به این دلیل که داده ها با منافع سفته بازی در تضاد بودند. ایالات متحده گزارش داد که در هفته منتهی به 2 فوریه، ادعاهای اولیه بیکاری به 218 هزار کاهش یافته است که از 220 هزار مورد پیش بینی شده فراتر رفته است، که نشان می دهد کارفرمایان در حال حفظ کارگران هستند. علاوه بر این، PMI خدمات ISM برای ژانویه از انتظارات در 53.4 فراتر رفت و زیرشاخص قیمت خدمات ISM Paid از 56.7 در ماه قبل به 64.0 افزایش یافت. تراز تجاری کالاها و خدمات ماه دسامبر که طبق انتظارات کسری 62.2 میلیارد دلاری را نشان می دهد، بیشتر حاکی از بازار کار فشرده، ریسک های تورم بالا و سرعت رشد اقتصادی نابرابر است. در اصل، داده ها با تصمیم فدرال رزرو برای به تعویق انداختن کاهش نرخ ها مطابقت دارد، زیرا سیاست پولی فعلی ممکن است برخلاف ترجیحات بازار به اندازه کافی محدود کننده نباشد.

پیش از بسته شدن هفتگی، فعالان بازار اخبار مثبتی دریافت کردند، زیرا اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) افزایش ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) را برای دسامبر به 0.2% از 0.3% که قبلا گزارش شده بود، تجدید نظر کرد. علاوه بر این، تجدید نظر برای افزایش CPI در ماه نوامبر صعودی بود و اکنون 0.2٪ در مقایسه با 0.1٪ اولیه ایستاده است.

اقتصاد متزلزل اروپا

در مقابل، وضعیت اقتصادی در اروپا متزلزل تر به نظر می رسد. آمارهای جاری اقتصاد کلان نشان می دهد که رکود اقتصادی هنوز به انتهای خود نرسیده است. آخرین به‌روزرسانی‌های بانک تجاری هامبورگ در مورد خدمات ژانویه و PMI ترکیبی تأیید کرد که فعالیت اقتصادی منطقه یورو در آغاز سال 2024 در محدوده انقباض باقی مانده است. اخبار متفاوت از آلمان نشان می‌دهد که در دسامبر 8.9 درصد افزایش سفارشات کارخانه‌ها را نشان می‌دهد که فراتر از انتظارات است، در حالی که تولید صنعتی برای در همین ماه 1.6 درصد کاهش یافت.

بولتن اقتصادی بانک مرکزی اروپا بر عزم شورای حاکم برای اطمینان از بازگشت سریع تورم به هدف میان مدت 2 درصدی خود تاکید کرد. این بولتن اذعان کرد که ریسک‌های رشد اقتصادی همچنان به سمت پایین متمایل است و بیان کرد که اقتصاد منطقه یورو احتمالاً در پایان سال 2023 دچار رکود شده است. در حالی که برخی از مقامات ممکن است تمایل بیشتری به کاهش نرخ بهره داشته باشند، چنین تعدیلی در نیمه اول سال پیش بینی نمی شود.

هفته پیشرو برای یورو به دلار

سه شنبه هفته آینده، ایالات متحده قرار است شاخص قیمت مصرف کننده ژانویه (CPI) را با انتظارات 0.2٪ در ماهانه و 3.0٪ سالانه منتشر کند. متعاقباً، این کشور از شاخص قیمت تولید کننده (PPI) و ارقام خرده فروشی برای همان دوره رونمایی خواهد کرد. هر گونه نشانه‌ای از نرخ تورم ملایم‌تر از حد انتظار ممکن است گمانه‌زنی‌ها در مورد کاهش احتمالی نرخ بهره در ماه مارس را دوباره برانگیزد، اگرچه سیاست‌گذاران محلی در موضع خود علیه چنین اقدامی صریح بوده‌اند.

در منطقه یورو، بازنگری در تولید ناخالص داخلی (GDP) سه ماهه چهارم برای اواسط هفته برنامه ریزی شده است، بدون اینکه ارقام مهم دیگری برای روزهای آینده در نظر گرفته شود.

در نهایت، توجه به گزارش سیاست پولی فدرال رزرو در روز جمعه، همراه با برآورد اولیه از شاخص تمایل مصرف کننده میشیگان فوریه از ایالات متحده معطوف خواهد شد.

بررسی فنی EURUSD

از منظر فنی، ریسک نزولی برای جفت یورو به دلار وجود دارد. در نمودار هفتگی، مشهود است که جفت ارز در تلاش است تا موقعیتی بالاتر از میانگین متحرک ساده 20 (SMA) ثابت نگه دارد در حالی که در زیر 200 SMA نیز باقی بماند. علیرغم اینکه شاخص های فنی روند نزولی را نشان می دهند، در حال حاضر در سطوح خنثی قرار دارند.

با بررسی نمودار روزانه، جفت EUR/USD در زیر تمام میانگین های متحرک خود قرار دارد و در نزدیکی یک SMA نسبتا صعودی 100 با مقاومت مواجه می شود. SMA 20 به طور پیوسته بسیار بالاتر از سطح فعلی در حال کاهش است که نشان دهنده قدرت فروشندگان است. در همین حال، شاخص های فنی در قلمرو منفی با شیب های خفیف به سمت بالا باقی می مانند که برای تایید حرکت صعودی قابل توجه تر کافی نیست.

نمودار روزانه یورو به دلار
نمودار روزانه یورو به دلار ۱۱ فوریه

سطح حمایت فوری در مقیاس ماهانه 1.0722 است و پشتیبانی بالقوه بعدی در منطقه 1.0640 است. شکستن زیر این سطح 1.0640 می تواند منجر به کاهش به سمت منطقه قیمتی 1.0550/60 شود. از طرف دیگر، برای اینکه EUR/USD بیشتر پیش برود، باید از ناحیه 1.0840/50 پیشی بگیرد و راه را برای افزایش بیشتر به سمت منطقه قیمتی 1.0930 باز کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید