روسیه اتکا به دلار را “غیرقابل اعتماد، نادرست و خطرناک” خواند و روی مکانیسم جدید مالی کار می کند

اخبار روسیه - کرملین

کرملین روز شنبه اعلام کرد که روسیه فعالانه روی ایجاد یک سیستم جدید روابط اقتصادی با سایر کشورها کار می کند و مکانیسم مبتنی بر دلار آمریکا را “غیرقابل اعتماد، نادرست و خطرناک” خواند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین تاکید کرد که این اقدام روسیه پاسخی به کاستی های سیستم موجود است و این کشور به دنبال جایگزین هایی برای ایجاد یک چارچوب قوی تر و امن تر است.

پسکوف اظهار داشت که روسیه به دلیل نگرانی در مورد غیرقابل اعتماد بودن و خطرات مربوط به شرایط فعلی دلار، در حال ساخت این سیستم اقتصادی جدید است. وی همچنین تاکید کرد که ایالات متحده با اقدامات خود به تضعیف سیستم دلار کمک می کند و جذابیت آن را برای کشورهایی مانند روسیه کاهش می دهد.

روسیه به طور مداوم از ایالات متحده به دلیل اعمال نفوذ در سیستم مالی جهانی برای اعمال تحریم های مالی انتقاد کرده است. این تحریم‌ها اغلب شامل مسدود کردن حساب‌ها، محدود کردن پرداخت‌ها و ممنوعیت استفاده از دلار آمریکا – یک ارز پرداخت بین‌المللی است. مسکو از نفوذی که ایالات متحده بر موسسات مالی بین المللی از جمله سوئیفت (جامعه ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان) و همچنین بانک جهانی و صندوق بین المللی پول (IMF) دارد، ابراز نارضایتی کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که روسیه در بسیاری از تاریخ مدرن خود با تحریم های ایالات متحده روبرو بوده است. این وضعیت در فوریه 2022 زمانی که ایالات متحده و متحدان غربی آن تحریم های شدیدی را علیه روسیه در پی حمله روسیه به اوکراین اعمال کردند، تشدید شد. این تحریم ها منجر به جدا شدن روسیه از سیستم مالی جهانی شد.

در پاسخ به این چالش ها، مسکو فعالانه به دنبال جایگزین هایی است که به روسیه اجازه می دهد پرداخت های بین المللی و تجارت مستقل را انجام دهد. این تغییر توسط واشنگتن به عنوان یک “چالش” تلقی شده است، زیرا روسیه قصد دارد وابستگی خود را به زیرساخت های مالی موجود تحت سلطه ایالات متحده کاهش دهد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید