گزارش هفتگی دلار – تمام توجه ها این هفته به فدرال رزرو است

اسکناس 1 دلاری

مطابق با روند کلی بازار فارکس، دلار آمریکا در هفته قبل با تلاطم روبرو شد، به ویژه زمانی که شاخص دلار DXY به مجاورت منطقه 103.20 رسید.

همانند هفته پیش، نتایج قوی‌تر از حد انتظار از شاخص‌های کلیدی اقتصادی ایالات متحده، چشم‌انداز کلی مثبت دلار را در این هفته حفظ کرد.

در واقع، داده‌های مثبت از خرده‌فروشی، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه چهارم و تراز تجاری، همگی از این ایده حمایت می‌کنند که برنامه اولیه فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در ماه مارس ممکن است تا حدودی زودرس تلقی شود.

با توجه به احتمال کاهش نرخ در ماه مارس، طبق ابزار FedWatch گروه CME به حدود 45٪ کاهش یافت، در حالی که احتمال برای ماه می به نزدیک به 52٪ افزایش یافت.

تداوم انعطاف‌پذیری اقتصاد ایالات متحده، سناریوی «فرود نرم» را تقویت کرده است. افزایش در ارقام تورم CPI در ماه پایانی سال 2023 و قدرت مداوم بازار کار داخلی، مقامات فدرال رزرو را به سمت کاهش نرخ بهره سوق داده است، البته دیرتر از آنچه در ابتدا پیش بینی می شد. به نظر می رسد این موضع با باورهای سرمایه گذاران در تضاد باشد.

کریس والر، از اعضای FOMC در اوایل ماه جاری اعلام کرد که زمان کاهش نرخ بهره در سال آینده به بحث در پانل تنظیم سیاست فدرال رزرو بستگی دارد. او تا کید کرد که تا زمانی که دلایل کالا منطقی وجود نداشته باشد که تورم به هدف 2 درصدی فدرال رزرو نزدیک شده است، کاهش نرخ وجود نخواهد داشت.

به طور مشابه، رافائل بوستیک، همتای او در فدرال رزرو آتلانتا، ابراز تمایل کرد که اگر شواهد قانع‌کننده‌ای مبنی بر کاهش سریع نرخ تورم وجود داشته باشد، قبل از ماه جولای، کاهش نرخ بهره را در نظر بگیرد. وی ضمن تایید مجدد برنامه کاهش نرخ بهره در سه ماهه سوم، بر اهمیت احتیاط برای جلوگیری از کاهش های زودهنگام که به طور بالقوه می تواند تقاضا و فشارهای تورمی را دوباره شعله ور کند، تاکید کرد.

در حالی که به نظر می رسد بحث بین فعالان بازار در حال حاضر حول محور احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس یا می باشد، ولی تصمیم فدرال رزرو برای ثابت نگه داشتننرخ بهره در رویداد 31 ژانویه یک نتیجه قطعی بنظر می رسد.

بررسی فنی DXY

با تجزیه و تحلیل فنی برای شاخص DXY، نمودار روزانه نشان دهنده مقاومت فوری پیش بینی شده در حول و حوش بالاترین حد سال تا به امروز (YTD) برابر با 103.81 است که در 23 ژانویه مشخص شده است. این سطح با نزدیک شدن به ساده 200 روزه تقویت شده است. میانگین متحرک (SMA) در 103.49 قرار دارد. با حرکت به سمت بالا، قله دسامبر 104.26 (مشاهده شده در 8 و 11 دسامبر) درست قبل از مواجهه با SMA موقت 100 روزه در 104.31 نمایان می شود. شکست فراتر از این سطح ممکن است راه را برای حرکت صعودی به سمت قله نوامبر 107.11، که در 1 نوامبر ذکر شد، پس از رفع مقاومت جزئی در بالاترین سطح هفتگی 106.10 در 10 نوامبر، هموار کند.

نمودار روزانه DXY
نمودار روزانه DXY

با این حال، اگر فروشندگان مجدداً کنترل خود را به دست آورند، یک مانع اولیه در پایین‌ترین حد هفتگی 102.77 وجود دارد که در 24 ژانویه مشاهده شد. حرکت نزولی فراتر از این نقطه می تواند شاخص را به سمت علامت روانشناختی 100.00 سوق دهد، پیش از اینکه به طور بالقوه به پایین ترین سطح سال 2023 یعنی 99.57 که در 14 جولای اشاره شد، نزول کند.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید