اخبار فارکس

با شروع اصلاحات اقتصادی رئیس جمهور جدید، پزوی آرژانتین در یک روز 50% سقوط کرد

Argentina President

جزئیات اولیه برنامه‌های خاویر مایلی، رئیس‌جمهور آرژانتین برای احیای اقتصاد کشور با احتیاط مورد استقبال بازارها قرار گرفت، علی‌رغم اینکه واحد پول آژانتین پزو در روز چهارشنبه بیش از 50 درصد کاهش داشت و به 801 در مقابل دلار رسید.

رئیس جمهور مایلی، که رهبری یک دولت آزادیخواه را بر عهده دارد، وعده تغییرات اقتصادی اساسی را برای رسیدگی به ذخایر منفی، تورم بیش از 100 درصد و سالها رکود اقتصادی را داده است.

کاهش سریع ارزش پول پس از آن رخ داد که لوئیس کاپوتو، وزیر اقتصاد، یک سری تغییرات را در روز سه شنبه اعلام کرد، از جمله کاهش بیش از 50 درصدی در نرخ رسمی پزو، کاهش یارانه های انرژی و لغو مناقصات کارهای عمومی بود.

آرژانتین از سال 2019 به طور مصنوعی پزو را کنترل کرده است و شکاف بزرگی بین نرخ رسمی ارز ایجاد کرد که قبل از اعلام کاپوتو مبنی بر اینکه کاپوتو به 800 خواهد رفت، با برنامه ریزی برای کاهش ارزش 2 درصدی ماهانه، 366 در هر دلار بود.

با این حال، فورواردهای “غیر قابل تحویل” FX نشان دهنده انتظارات برای کاهش بیشتر ارزش پزو هستند، با پیش فروش های یک ساله به سطح 1687.

کاهش ارزش بالاتر از حد انتظار بازار بود که منجر به بالاترین نرخ دلار به پزو از زمان خروج از تبدیل پذیری در دهه 1990 شد.

صندوق بین المللی پول (IMF) از تغییرات «جسورانه» استقبال کرد و پتانسیل را برای ثبات اقتصاد و تقویت رشد مشاهده کرد.

تحلیلگران خاطرنشان کردند که دولت رئیس جمهور مایلی در حال رسیدگی به یک وضعیت اقتصادی بحرانی است و چالش کلیدی در حکومت پذیری اصلاحات نهفته است، زیرا عام اصلاحات می توانند تورم را تسریع کنند و باعث رکود اقتصادی شوند.

آرژانتین از سال 2019 کنترل پزو را حفظ کرده بود و شکاف زیادی بین نرخ ارز رسمی و موازی ایجاد کرد. بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ بهره را 133 درصد نگه می دارد و مسیر کاهش ارزش ماهانه 2 درصد را برای پزو اجرا می کند. کاپوتو همچنین از کاهش 2.9 درصدی تولید ناخالص داخلی در مخارج دولت و تشریح مالیات های جدید در تلاش برای مقابله با چالش های اقتصادی خبر داد.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید

Telegram کانال اخبار فارکس