تحلیل جامع اونس جهانی طلا در هفته ای که گذشت و هفته پیش رو

اونس جهانی طلا XAUUSD

پس از شروع قدرتمند در هفته گذشته، اونس جهانی طلا روند صعودی خود را معکوس کرد و به یک سری برد سه هفته ای پایان داد. از آنجایی که توجه در بازار به انتشار داده های کلیدی آتی و رویدادهای بانک مرکزی برای هفته پیشرو معطوف شده است، چشم انداز فنی XAU/USD نشان دهنده تضعیف حرکت صعودی است.

افزایش قیمت طلا که در اوایل نشست آسیایی روز دوشنبه گذشته به بالاترین حد تاریخی خود نزدیک به 2150 دلار رسید، ناشی از تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی بود. تشدید تنش ها شامل حمله شورشیان حوثی یمن به سه کشتی تجاری در دریای سرخ در روز یکشنبه بود که منجر به پاسخ یک کشتی جنگی آمریکایی با سرنگونی سه پهپاد شد. جنبش حوثی با اشاره به حمایت از مردم فلسطین در پاسخ به درخواست کشورهای اسلامی، مسئولیت هدف قرار دادن دو کشتی اسرائیلی را بر عهده گرفت. این تحول نگرانی‌هایی را در مورد درگیری اسرائیل و حماس ایجاد کرد که به طور بالقوه به یک بحران گسترده‌تر در خاورمیانه تبدیل می‌شود. به دنبال افزایش رکورد، سود گرفتن معامله گران باعث اصلاح قابل توجهی در XAU/USD شد و این جفت ارز در محدوده منفی نزدیک به 2030 دلار بسته شد.

روز سه‌شنبه، داده‌های مثبت از چین نشان داد که PMI خدمات Caixin از 50.4 به 51.5 در نوامبر رسیده است. در همین حال، اداره آمار کار ایالات متحده از کاهش فرصت های شغلی از 9.3 میلیون به 8.7 میلیون در ماه اکتبر خبر داد. با این حال، PMI خدمات ISM در نوامبر به 52.7 افزایش یافت که نشان دهنده رشد فعالیت های تجاری بخش خدمات است. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده پس از انتشار داده های متفاوت ایالات متحده بیش از 2 درصد کاهش یافت و از XAU/USD پشتیبانی کرد.

چهارشنبه شاهد بودیم که پردازش خودکار داده (ADP) افزایش کمتر از حد انتظار 103000 نفری در استخدام بخش خصوصی در ماه نوامبر را گزارش کرد. علیرغم شرایط بازار ریسک گریز، دلار آمریکا انعطاف پذیر باقی ماند، اما روند نزولی طلا محدود شد زیرا بازدهی ایالات متحده کاهش یافت.

چین در ماه نوامبر از مازاد تجاری 68.39 میلیارد دلاری در ماه نوامبر با کاهش 0.6 درصدی واردات به صورت سالانه خبر داد. طلا توانست موقعیت خود را نزدیک به 2030 دلار حفظ کند، اما شرایط بازار در آستانه انتشار گزارش شغلی مورد انتظار آمریکا در نوامبر در روز جمعه نامشخص بود.

گزارش ماهانه اداره آمار کار در روز جمعه نشان داد که حقوق و دستمزدهای غیرکشاورزی در ماه نوامبر بیش از حد انتظار افزایش یافته است که بیش از انتظارات بازار 180000 بوده است. علاوه بر این، نرخ بیکاری از 3.9 درصد در اکتبر به 3.7 درصد کاهش یافت. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده به بالای 4.2 درصد رسید که باعث شد XAU/USD در پاسخ به داده های بازار کار به زیر 2010 دلار عقب نشینی کند.

قیمت طلا ممکن است در واکنش به انتشار داده‌های آتی ایالات متحده و نمودار نقطه‌ای فدرال رزرو تغییرات قابل توجهی را تجربه کند. همانطور که بازارها برای معاملات تعطیلات آماده می شوند، چندین رویداد کلیدی در پیش هستند.

هیجانات بازار با انتشار داده های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای ماه نوامبر در روز سه شنبه آغاز می شود. پس از تغییر CPI ماهانه در اکتبر، یک آمار منفی در این داده ها می تواند در ابتدا فشار نزولی بر دلار وارد کند و به طور بالقوه XAU/USD را تقویت کند. سرمایه گذاران از نزدیک بر شاخص CPI اصلی نظارت خواهند کرد که انتظار می رود برای دومین ماه متوالی 0.2 درصد افزایش یابد. خواندن 0.4 درصد یا بالاتر ممکن است تقاضا برای دلار را افزایش دهد.

برای دنبال کردن لحظه ای شاخص CPI اصلی تقویم اقتصادی ما را دنبال کنید.

چهارشنبه تصمیم فدرال رزرو ایالات متحده برای نرخ بهره و خلاصه بازبینی شده پیش بینی ها (SEP) که به عنوان نمودار نقطه ای شناخته می شود را به همراه دارد. پیش بینی می شود که فدرال رزرو نرخ سیاستی خود را در 5.25٪ -5.5٪، نگه دارد، در غیر اینصورت می تواند یک شگفتی در بازار بوجود آید.

انتظارات فعلی بازار، طبق ابزار CME Group FedWatch، حاکی از احتمال نزدیک به 60 درصد کاهش نرخ 25 bps توسط فدرال رزرو در اوایل ماه مارس سال آینده است. SEP تجدید نظر شده که به کاهش 100 واحدی یا بیشتر اشاره می کند، ممکن است بازدهی ایالات متحده را کاهش دهد و حرکت صعودی را برای XAU/USD ایجاد کند. در مقابل، اگر تغییری در انتظارات نرخ 2024 رخ ندهد، می‌تواند باعث افزایش دلار شود. کنفرانس مطبوعاتی پایان سال جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، می‌تواند بر نوسانات XAU/USD تأثیر بگذارد، به‌ویژه اگر پاول بر رویکرد وابسته به داده‌های فدرال رزرو تأکید کند.

روز پنجشنبه بانک مرکزی اروپا (ECB) و بانک انگلستان (BoE) تصمیمات سیاست پولی خود را اعلام خواهند کرد. موضع محتاطانه‌تر بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی اروپا در مقایسه با فدرال رزرو در مورد تغییر سیاست در سال 2024 می‌تواند منجر به قیمت‌گذاری سرمایه‌گذاران در واگرایی سیاست‌ها شود. این سناریو ممکن است EUR/USD و GBP/USD را تقویت کند، در حالی که تضعیف دلار می‌تواند از XAU/USD پشتیبانی کند. در مقابل، سورپرایزهای غیرمنتظره بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی اروپا می تواند دلار را تقویت کند و بر قیمت اونس جهانی طلا فشار بیاورد.

در پایان هفته، نظرسنجی اولیه S&P Global درباره PMI تولیدی در روز جمعه ممکن است در جایگاه دوم قرار گیرد زیرا سرمایه گذاران بر نتایج بانک مرکزی تمرکز می کنند.

تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا

طبق آخرین به روز رسانی، طلا در حال حاضر درست زیر کانال رگرسیون صعودی که از اوایل اکتبر ایجاد شده است، معامله می شود. به طور همزمان، شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه از منطقه بیش از حد خرید بالای 70 در روز دوشنبه به حدود 50 رسیده است که نشان دهنده کاهش حرکت صعودی است.

تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا - هفتگی
تحلیل تکنیکال اونس جهانی طلا این هفته

از جنبه منفی، سطح روانی کلیدی 2000 دلار به عنوان حمایت فوری عمل می کند. بسته شدن روزانه کمتر از این سطح ممکن است فروشندگان فنی را جذب کند، که به طور بالقوه منجر به اصلاح نزولی طولانی‌تر به سمت 1980 دلار می‌شود، که با فیبوناچی 38.2% اصلاحی روند نزولی اکتبر تا دسامبر مشخص می‌شود و بیشتر به 1960 دلار کاهش می‌یابد که مطابق با میانگین متحرک ساده 50 روزه است.

برای تجدید چشم انداز صعودی، طلا باید در کانال صعودی با تعیین 2020 دلار به عنوان سطح حمایت تثبیت شود. در چنین سناریویی، XAU/USD می‌تواند با مقاومتی در حدود 2060 دلار مواجه شود که در نقطه میانی کانال صعودی قرار گرفته است، قبل از اینکه به طور بالقوه 2080 دلار، حد بالای کانال صعودی و سطح ایستا از اهمیت را هدف قرار دهد. توانایی تبدیل کردن سطح 2020 دلار به سطح حمایت برای بازگرداندن احساسات صعودی در بازار طلا بسیار مهم است.

تجارت آفرین فارکس

دیدگاهتان را بنویسید