فاندامنتال یورو به دلار

EURUSD

یورو به دلار

نرخ فعلی
بالاترین قیمت روز
پایین ترین قیمت روز
رنج تغییرات امروز
درصد تغییر امروز
مقدار تغییر امروز

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر EURUSD در سال 2023

عوامل زیر می توانند در سناریوی صعودی یورو در سال 2023 نقش داشته باشند:

  • بانک مرکزی هاوکیش اروپا: یک بانک مرکزی اروپای هاوکیش برای مدت طولانی‌تر عامل واضحی است که یورو را تقویت می‌کند. نرخ‌های بهره بالاتر از حد انتظار، انگیزه فروشندگان را برای سفته‌بازی یورو کاهش می‌دهد و در عین حال اعتماد خریداران را تقویت می‌کند.
  • کاهش ترس از تامین انرژی: اگر زمستان گرم‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد معلوم شود، اروپا ممکن است بتواند با ذخایر گاز فعلی خود کنار بیاید. باز کردن کانال‌های عرضه گاز اضافی به غیر از روسیه ممکن است نگرانی‌ها از کمبود ساختاری گاز طبیعی در اروپا و افزایش قیمت‌ها را کاهش دهد.
  • بازگشایی چین پس از قرنطینه: بازگشایی چین پس از قرنطینه کووید-19 باعث افزایش تقاضا برای صادرات محصولات و خدمات اروپا خواهد شد. پس‌انداز عظیمی که مصرف‌کنندگان چینی در سال‌های گذشته جمع‌آوری کرده‌اند، ممکن است با برداشته شدن محدودیت‌ها رها شود و موجی از رشد چرخه‌ای را نه تنها در اروپا بلکه در کل جهان القا کند.
  • رکود اقتصادی کم عمق یا بدون رکود: با توجه به منفی بودن بازار نسبت به عملکرد اقتصادی منطقه یورو در سال 2023، اجتناب از رکود اقتصادی یا ورود به یک رکود بسیار سبک و کوتاه مدت، پویایی مطلوبی را برای ارز واحد ایجاد می کند.
  • کاهش گسترده دلار: قدرت یورو ممکن است به متغیرهای جهانی نیز بستگی داشته باشد، مانند تضعیف گسترده دلار ناشی از کاهش تدریجی تورم ایالات متحده، بهبود چشم انداز اقتصاد جهانی، و کاهش نرخ بهره توسظ فدرال رزرو. با این حال، این نتایج در تضاد شدید با آنچه فدرال رزرو در دسامبر 2022 پیش بینی کرده بود، است.

اگر این رویدادهای صعودی تحقق یابد، EUR/USD ممکن است بتواند در سال 2023 به 1.10-1.12 برسد.

تحلیل تکنیکال EUR/USD

از سوی دیگر، عوامل زیر ممکن است بر یورو در سال 2023 فشار منفی وارد کند:

  • بانک مرکزی داویش اروپا: در صورتی که اقتصاد منطقه یورو آسیب ببیند و تورم کاهش یابد، ممکن است صداهای بسیار بدخواهانه تر در هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا پر سر و صداتر شود و قدرت هاوکیش ها را به چالش بکشد. در این سناریو، یورو ممکن است شاهد پویایی منفی باشد، زیرا بازار کاهش نرخ را در اواخر سال 2023 و متعاقباً در سال 2024 آغاز خواهد کرد.
  • بحران گاز دوباره ظاهر می شود: اگر زمستان 2023 سردتر باشد و بیشتر از حد انتظار طول بکشد، ذخایر گاز اروپا در فوریه و مارس سریعتر تمام می شود. با توجه به درگیری های مداوم در اوکراین، گمانه زنی ها در مورد نیاز به پر کردن مجدد ذخایر گاز از طریق افزایش واردات LNG، تأثیر منفی بر شرایط تجارت یورو خواهد داشت و فشار نزولی بر ارز واحد وارد می کند.
  • چین بازگشایی خود را به تعویق اندازد: اگر کووید در چین همچنان سر و صدا کند، مقامات ممکن است نیاز داشته باشند برنامه های خود را برای بازگشایی به دلیل افزایش مرگ و میر و بیماری در سراسر کشور به تعویق بیندازند. بنابراین افزایش تقاضای خارجی محقق نخواهد شد و به دلیل فصلی منفی گاز، کسری تجاری منطقه یورو بسیار بدتر خواهد شد.

یک رکود طولانی مدت در واقع رخ دهد: در سال 2023، عناصر منفی که در سال 2022 به وجود آمدند می‌توانند تأثیرات خود را با تأخیر نشان دهند، زیرا دستمزدهای واقعی منفی بر هزینه‌های خانوار تأثیر می‌گذارد و بحران انرژی بیشتر حاشیه‌های شرکت را فشرده می‌کند. سپس منطقه یورو برای یک رکود جدید و طولانی آماده می شود و یورو به شدت فروخته می شود.

  • ریسک بازار و مهاجرت به پناهگاه های فارکس: نوسان دارایی‌های ریسکی ممکن است در سال 2023 در نتیجه نگرانی‌های تورمی جدید یا بحران‌های مالی افزایش یابد و سرمایه‌گذاران ممکن است به سمت ارزهای امن مانند دلار، ین یا فرانک سوئیس فرار کنند و در عین حال ارزهایی را که بیشتر با رشد چرخه‌ای مرتبط هستند، مانند یورو در معرض فروش قرار بگیرند.

اگر این کاتالیزورهای نزولی محقق شوند، EUR/USD ممکن است بار دیگر در اطراف یا کمتر از سطح برابری معامله شود.

منابع آموزشی برای معامله یورو به دلار

دانلود کتاب : Reminiscences Of A Stock Operator

دانلود کتاب : Trading In The Zone

دانلود کتاب : Zen In The Markets

تاریخچه یورو به دلار – EUR/USD

یورو به طور رسمی در 1 ژانویه 1999 به عنوان ارز الکترونیکی برای معاملات بانکی و مالی معرفی شد. با این حال، اسکناس‌ها و سکه‌های یورو بعداً در 1 ژانویه 2002 معرفی شدند. قبل از معرفی یورو، کشورهای اروپایی ارزهای جداگانه خود را داشتند.

نرخ مبادله یورو و دلار آمریکا بر اساس عوامل مختلف اقتصادی از جمله نرخ بهره، تورم، رشد اقتصادی، رویدادهای سیاسی و احساسات بازار در نوسان است. در اینجا برخی از نقاط عطف و رویدادهای کلیدی که تاریخچه یوره به دلار (EUR/USD) را شکل داده اند آورده شده است:

راه اندازی یورو (1999)

یورو در ابتدا با نرخ 1 یورو معادل 1.1743 دلار آمریکا، همانطور که توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) تعیین شد، ارزش گذاری شد. با این حال، در این مرحله فقط یک ارز الکترونیکی بود.

اسکناس و سکه یورو (2002)

واحد پول فیزیکی یورو معرفی شد و مردم شروع به استفاده از اسکناس و سکه های یورو برای تراکنش های روزانه در کشورهای اروپایی شرکت کردند. نرخ ارز در این دوره حدود 1 یورو به 0.90-1.05 دلار آمریکا تغییر کرد.

سکه 1 یورویی - یورو به دلار

جنگ عراق و قدرت یورو (2003-2004)

یورو در سال 2003 به بالاترین ارزش خود در برابر دلار آمریکا رسید که عمدتاً به دلیل نگرانی ها در مورد جنگ عراق و تأثیر آن بر اقتصاد ایالات متحده بود. نرخ یورو برای مدت کوتاهی رشد کرد و به 1.35 دلار آمریکا رسید.

بحران مالی و ضعف یورو (2008-2010)

بحران مالی جهانی که از ایالات متحده سرچشمه گرفت، به دوره ای از ضعف یورو منجر شد. نگرانی در مورد ثبات مالی برخی از کشورهای اروپایی، مانند یونان، به کاهش یورو کمک کرد. نرخ یورو به دلار در این مدت به زیر 1 دلار نیز کاهش یافت.

بحران بدهی اروپا (2011-2012)

یورو در طول بحران بدهی اروپا با چالش های مهمی مواجه شد، زیرا چندین کشور از جمله یونان، ایرلند، پرتغال، اسپانیا و ایتالیا با مشکلات مالی شدیدی مواجه شدند. این رویدادها منجر به افزایش نوسانات در نرخ مبادله EUR/USD شد و یورو به پایین‌ترین حد خود در حدود 1 یورو به 1.20-1.25 دلار آمریکا رسید.

ثبات و سیاست پولی منطقه یورو (2012-2014):

بانک مرکزی اروپا اقدامات مختلفی از جمله ارائه تسهیلات کمی را برای ثبات منطقه یورو و حمایت از بهبود اقتصادی اجرا کرد. نرخ ارز در محدوده 1 یورو تا 1.30-1.40 دلار آمریکا نسبتاً ثابت ماند.

قدرت دلار آمریکا و سیاست پولی بانک مرکزی اروپا (2015-2016)

دلار آمریکا در برابر یورو به دلیل پیش بینی سیاست های پولی سخت تر توسط فدرال رزرو ایالات متحده تقویت شد، در حالی که بانک مرکزی اروپا اقدامات پولی انبساطی را اجرا کرد. نرخ هر 1 یورو و به حدود 1.05-1.10 دلار آمریکا رسید.

رویدادهای سیاسی (2016-2019)

رویدادهای سیاسی مانند همه پرسی برگزیت و انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده به افزایش نوسانات در نرخ مبادله EUR/USD کمک کردند. یورو دوره هایی از ضعف و قدرت را تجربه کرد که از 1 یورو تا 1.05-1.15 دلار آمریکا متغیر بود.

همه‌گیری کووید (2020-2021)

شیوع همه‌گیری کووید منجر به عدم اطمینان اقتصادی جهانی و نوسانات در بازارهای مالی شد. یورو در ابتدا در برابر دلار آمریکا تضعیف شد اما با تثبیت وضعیت به تدریج بهبود یافت. نرخ 1 یورو بین 1.08-1.23 دلار آمریکا در نوسان بود.

جدوول زمانی عضویت در کمیته یورو

جدول زمانی عضویت در کمیته یورو - EURUSD
منبع: https://www.destatis.de/Europa/EN/Country/EU-Member-States/_EU_EZ_Zeitverlauf_en.html

سئوالات متداول

EURUSD نشان دهنده نرخ مبادله بین یورو (EUR) و دلار ایالات متحده (USD) است. این نشان می دهد که برای خرید یک یورو به چند دلار آمریکا نیاز است.

یورو به دلار یکی از فعال ترین جفت ارزهای معامله شده در بازار فارکس است. این به دلیل نفوذ اقتصادی اتحادیه اروپا و ایالات متحده و همچنین استفاده گسترده از یورو و دلار آمریکا در تجارت و امور مالی جهانی قابل توجه است. حرکت در جفت EUR/USD می تواند پیامدهای گسترده ای برای سایر جفت ارزها و بازارهای مالی داشته باشد.

نرخ مبادله یورو به دلار “EUR/USD: تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله شاخص های اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی، تورم، داده های اشتغال، سیاست های بانک مرکزی (بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو)، تفاوت نرخ بهره، رویدادهای سیاسی، تمایل بازار به یورو و دلار آمریکا و روندهای اقتصاد جهانی.

EUR/USD را می توان از طریق ابزارهای مالی مختلف، از جمله فارکس، قراردادهای آتی، اختیار معامله یا آپشن و قراردادهای مابه التفاوت (CFD) معامله کرد. معامله گران می توانند از طریق بروکرهای فارکس به بازار دسترسی داشته باشند و از تجزیه و تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی یا سایر استراتژی ها برای تصمیم گیری معاملات استفاده کنند.

فعال ترین ساعات معاملاتی یورو/دلار آمریکا به وقت استاندارد ایران معمولاً با ساعات معاملاتی همپوشانی بین جلسات لندن و نیویورک منطبق است. ساعات تقریبی معاملات یورو/دلار آمریکا در ساعت استاندارد تهران به شرح زیر است:

جلسه لندن: 10:30 صبح تا 19:00 به وقت تهران
جلسه نیویورک: 19:30 تا 4:00 صبح به وقت تهران

در طول این ساعات همپوشانی، نقدینگی بالاتر و افزایش فعالیت معاملاتی در جفت EUR/USD وجود دارد که فرصت های بیشتری را برای معامله گران فراهم می کند. توجه به این نکته ضروری است که نوسانات در ساعات معاملاتی ممکن است به دلیل تعطیلات، رویدادهای اقتصادی یا عوامل دیگر رخ دهد، بنابراین همیشه توصیه می شود برای به روزترین اطلاعات در مورد ساعات معاملات با یک منبع معتبر بازار فارکس یا کارگزار خود تماس بگیرید.

برای EUR/USD، یک پیپ نشان دهنده حرکت یک رقمی در چهارمین رقم اعشار نرخ ارز است. برای مثال، اگر نرخ مبادله EUR/USD از 1.2000 به 1.2001 حرکت کند، به این معنی است که این جفت ارز یک پیپ افزایش یافته است. به همین ترتیب، اگر از 1.2000 به 1.1999 حرکت کند، یک پیپ کاهش یافته است.

در EUR/USD، مقدار پیپ معمولاً 0.0001 است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از کارگزاران ممکن است EUR/USD را با یک رقم اعشار اضافی نقل قول کنند.

دیدگاهتان را بنویسید