مترجم گوگل ، فراتر از آنچه فکر می کردید – آنچه در مورد Google Translate نمی دانید

مترجم گوگل، هوش مصنوعی را وارد زندگی روزمره ما کرده است

لوگو - مترجم گوگل

مترجم گوگل به بیش از 100 زبان دنیا از جمله فارسی آشنایی دارد و می تواند برای شما در سفرهای خارجی و کارهای روزانه تان بسیار مفید و کمک رسان باشد. شما تنها نیاز دارید تا با قابلیت های منحصربفرد این مترجم رایگان آشنا باشید تا بتوانید در هر کشوری با مردم آنجا ارتباط برقرار کنید.

قابلیت هایی که از مترجم گوگل در اینجا می گوییم تنها برای صحبت کردن نیست. این قابلیت ها نشان می دهد که چگونه تمام مطالب یک وب سایت و یا یک نوشته را به فارسی یا به هر زبان دیگری ترجمه کنید. برای استفاده از مترجم گوگل تنها کافی است وارد آدرس اینترنتی آن شوید یا اپلیکیشن Google Translate را برروی تلفن اندرویدی و یا آیفون خود نصب کنید. در اینجا با برخی از قابلیت های این مترجم قدرتمند و هوشمند آشنا خواهید شد.

1 – دانلود زبان آفلاین

برای استفاده از قابلیت های مترجم گوگل نیاز ندارید که حتما به اینترنت متصل باشید. گاهی ممکن است در سفرهای خود به اینترنت دسترسی نداشته باشید، بنابراین می توانید از حداقل های این اپلیکیشن ترجمه استفاده نمایید. تنها کافی است که فایل های مورد نیاز را دانلود کنید.

برای دانلود آفلاین زبان مورد استفاده در مترجم گوگل وارد گزینه Offline Translation شوید و زبان مورد نظر خود را دانلود کنید. در عکس های زیر می توانید این صفحه را مشاهده نمایید.

مترجم گوگل آفلاین مترجم گوگل زبان فارسی

همانطور که در عکس های بالا می بینید سه زبان انگلیسی، فارسی و روسی برای دانلود شده است که می توان از آنها به صورت آفلاین نیز استفاده کرد.

زبان های زیادی از جمله فارسی، انگلیسی، روسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و غیره بصورت آفلاین قابل استفاده هستند. البته در حالت آفلاین شما نمی توانید از قابلیت های ترجمه مکالمات استفاده کنید اما از قابلیت ترجمه متن نوشتاری و ترجمه اسکن متن توسط دوربین می توانید بهره مند شوید.

2 – ترجمه متن انتخاب شده

یکی از قابلیت های بسیار جذاب مترجم گوگل که در نسخه اندروید آن قابل استفاده است، ترجمه متن انتخاب شده در صفحه اینترنت است. Starting in Android Marshmallow به شما این اجازه را می دهد که متن مورد نظر را انتخاب کرده و در همان صفحه ترجمه آن را ببینید. این قابلیت برای گوگل کروم نیز افزوده شده است. برای استفاده از قابلیت ترجمه گوگل کروم باید پلاگین این نرم افزار را نصب نمایید. کافیست متن مورد نظر را هایلایت کنید و آیکون مترجم گوگل که در کنار آن ظاهر می شود را کلیک کنید.

در این عکس ها بیشتر با این قابلیت آشنا خواهید شد.

مترجم گوگل در کروم

مترجم گوگل در کروم 2

در تلفن های اندروید نیز می توانید با انتخاب متن مورد نظر و انتخاب گزینه Translate آن را به زبان مورد نظر خود ترجمه کنید. همچنین گزینه ای به نام New Translation وجود دارد که بدون اینکه از پاپ آپ خارج شوید می توانید متن جدیدی را در کنار آن ترجمه کنید.

google Translate

3 – حالت مکالمه

اگر می خواهید در هنگام مکالمه با کسی که زبان او را نمی دانید صحبت های او را ترجمه کنید یا برعکس صحبت های خود را به زبان او ترجمه کنید، می توانید از قابلیت حالت مکالمه مترجم گوگل استفاده نمایید. برای این کار در اپلیکیشن گزینه Conversation را انتخاب کنید و جمله خود را به صورت شیوا بیان کنید. این اپلیکشن جمله شما را به زبان انتخابی ترجمه و بازگو می کند. البته باید گفت که امروز که در حال نوشتن این مقاله هستیم، ترجمه مکالمات فارسی به زبان های دیگر با کمی ناپختگی همراه است که پیش بینی می شود با توجه به قابلیت هوش مصنوعی فوق العاده مترجم گوگل به سرعت ترجمه های فارسی به زبان های دیگر با دقت بیشتری صورت گیرد.

مترجم گوگل ، فراتر از آنچه فکر می کردید – آنچه در مورد Google Translate نمی دانید

در حالت پیش فرض ترجمه از زبان اول به زبان دوم صورت می گیرد، اما برای اینکه شما هم ترجمه مکالمه طرف مقابل را بشنوید می توانید از دکمه وسط استفاده کنید که هر دو ترجمه های مکالمات یکدیگر را بشنوید.

ترجمه مکالمات در مترجم گوگل

4 – ترجمه زنده تصویری

شرکت گوگل چند سال پیش شرکتی به نام Quest Visual  را خریداری کرد تا بتواند در افزونه ترجمه متن زنده خود از محصول این کمپانی که به نام Word Lens است استفاده کند. این فناوری به شما این امکان را می دهد که با نزدیک کردن تلفن همراه خود به یک نوشته، به صورت زنده ترجمه آن را ببینید. هنوز برای جملات فارسی این قابلیت مورد استفاده نیست.

عکس اصلی
ترجمه متن

چیزی که برروی صفحه موبایل می بینید

ترجمه متن در موبایل

برای استفاده از این قابلیت کافی است که برروی دکمه دوربین اپلیکیشن مترجم گوگل کلیک کنید و وقتی دوربین شروع به کار کرد آنرا در مقابل متن مورد نظر بگیرید و ترجمه آن را ببینید. قبل از اینکه این کار را انجام دهید زبان را باید درست انتخاب نمایید.

5 – ترجمه با یک لمس

اگر چندین ایمیل یا پیام به زبان خارجی دریافت کرده اید، شاید دشوار باشد که هر بار آن متن را کپی و وارد برنامه مترجم گوگل کنید. قابلیتی به نام Tap to Translate این کار را برای شما آسان می کند. با فعال سازی این قابلیت در تنظیمات اپلیکیشن و انتخاب زبان پیش فرض، تنها با یک اشاره روی صفحه تلفن همراه متن پیام برای شما ترجمه می شود. این قابلیت برروی اپلیکیشن های پیام رسان قابل استفاده است.

6 – واژه نامه سفارشی

شما نیاز ندارید که هربار یک سری جملات مشخص تکراری را با صدای بلند دوباره بیان کنید و یا آنها را برروی اپلیکیشن تایپ کنید.  مترجم گوگل یک دفترچه واژه نامه سفارشی دارد که می توانید در آن به سرعت و بدون تایپ مجدد یا بیان جمله به آن دسترسی پیدا کنید. این قابلیت در گزینه های اپلیکیشن به نام Phrasebook است که می توانید جملات خود را در آنجا ذخیره کنید.

مترجم گوگل - Google Translate

برای اینکه یک جمله یا کلمه را وارد واژه نامه سفارشی اپلیکیشن مترجم گوگل کنید، کافیست که ستاره کنار آن را روشن کنید تا خودبه خود وارد لیست واژه های شما شود. ممکن است که شما لیستی بلند از جملات سفارشی برای خود داشته باشید. اما نگران نباشید چون این قسمت قابلیت جستجو دارد و می توانید جملات خود را به سرعت پیدا کنید.

امیدوارم که این نکات در مورد مترجم گوگل مورد استفاده شما قرار گیرد و بتوانید در سفرهای خود به خارج از کشور و یا صحبت با یک خارجی از آن ها استفاده کنید. گوگل با استفاده از هوش مصنوعی هر روز این اپلیکیشن خود را گسترش می دهد و هیچ کس نمی داند که در آینده این شرکت چه سوپرایز دیگری برای ما خواهد داشت. این نرم افزار مترجم رایگان بوده و همه می توانند آن را برروی تلفن همراه خود داشته باشند و از آن استفاده نمایند.

دانلود مترجم گوگل

مترجم گوگل برای اندروید

مترجم گوگل برای آیفون


مترجم گوگل ، فراتر از آنچه فکر می کردید – آنچه در مورد Google Translate نمی دانید


تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید