مارک زاکربرگ : تنها کسانی را استخدام میکنم که حاضر بودم برای آنها کار کنم

مارک زاکربرگ : تنها کسانی را استخدام میکنم که حاضر بودم برای آنها کار کنم

زمانیکه صحبت از اضافه کردن فرد جدیدی به تیم تان میشود.  زمانیکه شما قرار است به طور مستقیم با او در ارتباط باشید؛ در این زمان برای بنیانگذار فیسبوک تنها یک قانون وجود دارد و تنها چیزی که او در این زمان به خاطر می آورد یک چیز است که به گفته او هیچ گاه نیز اشتباه نکرده است.

مارک زاکربرگ در جمع حاضران جلسه پرسش و پاسخ در بارسلونای اسپانیا گفت ” اگر قرار باشد کسی را استخدام کنم و مستقیم با او کار کنم آن کسی است که حاظر باشم برای او کار کنم”.

در حالیکه اغلبِ استخدام کنندگان بیشتر از کارمندان خود کار برای انجام دادن دارند، زاکربرگ اضافه میکند که : صاحبان تجارت باید از نیروی کار کمتر و تواناتری برای کمپانی خود استفاده کنند. او گفت “در دراز مدت، تنها وقتی شما پیشرفت میکنید که کسانی را که واقعا خوب هستند را در تیم خود داشته باشید ”

شرلی سندبرگ یک مثال عالی برای چنین نوع کارمندانی است. زاکربرگ میگوید بسیار خوشحال میشود اگر بتواند به او خدمتی بکند. او میگوید : به جای تأثیر گرفتن از مربیان در خارج از محیط کار، افراد پرنفوذ و تأثیر گذارِ داخل کمپانی که به صورت روزانه با آنها در ارتباط است بر او تاثیر میگذارند. او می افزاید “شرلی در بالای این لیست افراد تأثیر گذار قرار دارد”. خانم سندبرگ مسئولیت دو میلیون آگهی تجاری در روز را در کمپانی فیسبوک بر عهده دارد.

اگر انتخاب از بین کاندیدها یک بحث است، جذب کردن این افراد بحثی دیگر است. از نظر مدیر عامل فیسبوک نکته کلیدی برای مجاب کردن و جذب کردن بالاترین استعدادها این است : “فقط لازم است که نسبت به آن چیزهایی که باور دارید صادق باشید”. برای مثال فیسبوک برای پروژه خود که وصل کردن تمام دنیا است بسیار مسمم است, به آن اعتقاد دارد و با تمام توان بر روی آن تمرکز کرده است.
و سرانجام زاکربرگ در جمع نمایندگان حاظر در جلسه نیز گزیده ای از نحوه مدیریت خود در فیسبوک را به اشتراک گذاشت و گفت که نوع مدیریت او کاملا انعطاف پذیر است. ” کارمندان میباست قادر باشند که تمام خلاقیت ها و ظرفیتهای خود را بکار گیرند. در غیر اینصورت نمی توانند آن تاثیرات بزرگی که میتوانند بر روی دنیا داشته باشند را بگذارند.”
همچنین زاکربرگ همیشه سعی میکند که تیم خود را تا حد امکان ساده نگه دارد و تا جائیکه امکان دارند خودش کار انجام دهد. فیسبوک به بیشتر از یک میلیارد نفر خدمت رسانی میکند.  این در حالی است که تیم فیسبوک تنها حدود ده هزار نفر میباشد. او توضیح میدهد ” در ابتدای کارِ ساخت فیسبوک من یک تیم از مهندسان را استخدام نکردم تا شروع به ساخت یک محصول کنیم” و توضیح میدهد که “در تمام مراحل و قدمهایی که در این راه برداشتیم سعی کرده ام تا جائیکه میتوانم خودم کار انجام دهم.”

برای دیدن فیلم کامل این جلسه سؤال و پاسخ روی این لینک کلیک کنید.

لطفا نظرات خود را به اشتراک بگذارید.

تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید