8 سئوالی که افراد موفق هر روز از خود میپرسند

8 سئوالی که افراد موفق هر روز از خود میپرسند
تجارت آفرین

همه ما میدانیم که داشتن یک مربی یکی از چیزهایی است که شما برای موفق شدن بدان نیاز دارید. اما حقیقت این است که به اندازه آدمهایی که به این مربیها نیاز دارند, مربی وجود ندارد.

ما پیشنهاد میکنیم که به بهترین ها نگاه کنید. در اینجا هشت سئوال اساسی وجود دارد که اگر شما یک مربی داشته باشید از شما خواهد پرسید. جواب به این سئوالت به شما کمک خواهد کرد که نقاط اساسی که میتوانند در موفقیت, کارایی و سلامت شما موثر باشند را شناسایی کنید.

1. چه ساعتی از خواب بیدار میشوید؟

” هر روز از 24 ساعت تشکیل شده است که شما میتوانید همه آن را استفاده کنید.”
جفری ایملت, مدیر عامل شرکت General Electric

جفری ایملت یکی از کاراترین افراد در دنیاست و قویا میتوان گفت که از معدود مدیران عاملی است که میتوانست جای جک ولچ را در سال 2001 در کمپانی GE بگیرد. او به شدت سخت کوش است و ادعا میکند که در 24 سال گذشته هفته ای 100 ساعت فعالیت کاری داشته است. با یک حساب ریاضی میتوان متوجه شد که اگر او شش روز هفته را کار کند بنابراین تقریبا روزی 17 ساعت مشغول فعالیت کاری بوده است. اما چگونه این کار را میکند؟

با بیدار شدن هروز ساعت 5:30 صبح برای انجام کاردیو*, خواندن روزنامه ها و نگاه کردن CNBC و فرستادن ایمیل ها. اینگونه است که او میتواند هر روز ساعت 7 صبح در دفتر خود باشد و به سرعت شروع به کار برروی چیزهایی که لازم است کند.

ایملت, تنها کسی نیست که سحرخیز است.Business Insider سالانه دو بار لیست جدیدی از مدیران تراز اول دنیا را که زودتر از ساعت 6 صبح از خواب بیدار میشوند را منتشر میکند در آخرین گزارش نام کسانی مانند تیم کوک (مدیر عامل اپل), ریچارد برنسون (مدیر عامل ویرجین و …), هووارد شالتز (مدیر عامل استار باکس) دیده میشود.

مرتبط: ساعت خواب افراد موفق دنیا

در حالیکه خیلی نیاز نیست که شما این مسئله را به شدت اجرا کنید, شما میتوانید با خودتان فکر کنید که آیا از زمانتان بهتر استفاده ممکن را برای کارا بودن میبرید و یا عادت خوابیدن شما باعث عقب نگه داشتن شما از موفقیت است.

2. چه تصمیماتی وجود دارند که میتوانید از گرفتن آنها خودداری کنید؟

     “من واقعا میخواهم زندگیم را شفاف کنم بنابراین میبایست تا حد امکان تصمیمات کمتری در باره همه چیز بگیرم, به جز اینکه چگونه به اجتماع خدمت کنم”
مارک زاکربرگ – مدیر عامل فیس بوک

در اولین جلسه سئوال و پرسش عمومی زاکربرگ در چندین ماه پیش, یکی از سئوالاتی که متفاوت بود این بود که “چرا هر روز یک تی شرت خاکستری یکسان میپوشی؟”
نقل قول بالا جواب زاکربرگ به این سئوال بود. او بعد از این توضیح میدهد که پروسه ذهنی او تصمیم گیری ها را به حد اقل میرساند. در واقع تصمیم گیریها انرژی بر هستند و انرژی بی پایان نیست. بنابراین تصمیم گیری کمتر مساوی است با انرژی بیشتر برای چیزهایی است که واقعا مهم هستند.

پس, چه تصمیماتی وجود دارند که میتوانید از گرفتن آنها خودداری کنید؟ چه چیزهای کوچکی در زندگی شما وجود دارد که میتوانید آنها را روان تر کنید برای اینکه انرژی خود را برای کارهای مهم تر بگذارید؟

3. از چه چیزی میترسید؟

    “به خاطر بیاوریدکه شما به بهترین روشی که میدانید میمیرید زیرا اینگونه از افتادان در دام اینکه چیزی را برای از دست دادن دارید رها میشوید”

استیو جابز – مدیر عامل اسبق اپل

وقتی که شما به به بزرگنرین مخترعین و نوآوران در قرن گذشته نگاه میکنید, بی شک استیو جابز یکی از اولین نامهایی است که به ذهن شما میرسد. او مردی است که به تنهایی صنعت تکنولوژی (دوبار), صنعت موسیقی, و صنعت فیلم را متحول کرد.

جابز شکست را در آغوش گرفت و ریسک های زیادی را متحمل شد. خیلی کم هستند افرادی که به خاطر میاورند اپل در معرض تعطیل شدن بود تا قبل از اینکه او به این کمپانی در سال 1996 برگردد. او در سال اولی که به اپل بازگشت حقوق سالینه 1$ را دریافت کرد. دو سال بعد, او پرفروشترین و با شتاب ترین فروش کامپیوترهای شخصی تمام تاریخ را رقم زد. به نظر میرسد که این همان چیزی است که بیشتر افراد برای انجامش ترس دارند. اما این باعث موفقیت او شد.

از خودتان سئوال کنید, از چه چیزی میترسید؟ ترس از چه چیزهایی جرات شما را از کارهایی که نیاز دارید انجام دهید کم کرده است؟ الان زمانی است که شما میبایست خودتان را شناسایی کنید و با آنها روبرو شوید تا بتوانید به نهایت پتانسیل خود برسید.

4. بزرگترین هدف خاص امروزتان چیست؟

    “شما قرار نیست که برای همیشه این کار را انجام دهید. یک زمان محدودی شما میبایست این کار را انجام دهید. این کار را واقعا انجام دهید, واقعا خوب. و اگر شما این کار را خیلی خیلی خوب انجام دهید همه خواهند دید و آنها شما را به سمت هدف بعدی میبرند.”
لانجرن – مدیر عامل Macy’s

اشتباه نگیرید, اهداف بلند مدت بسیار مهم هستند. اما موفقترین مدیران در جاییکه امروز هستند به دقت تمرکز میکنند و چیزی که در روبروی آنهاست را با دقت انجام میدهند.

اگر شما یک مربی داشتید, او از شما میپرسید که امروز, این هفته, این ماه چه چیزی میخواهید بدست بیاورید نه اینکه امسال یا تا پنج سال آینده چه چیزی میخواهید بدست بیاورید.

یک حقیقت ساده وجود دارد: بدون اینکه اهداف یک ماهه را به صورت خیلی خیلی عالی محقق نکنید, شما هرگز به اهداف سالانه خود نمیرسید. به علاوه, آنچیزی که شما در یک سال آینده میخواهید با چیزی که امروز میخواهید متفاوت است. پس شروع به فکر کردن به اهداف کوتاه مدت کنید. بر آنچیزی که در حال حاظر مقابل شماست به خوبی و با تمام توان تمرکز کنید و سعی کنید در آن موفق باشید.

5. چه کارهای سختی هستند که شما به اندازه کافی انجام نمی دهید؟

    ” من دوست ندارم که فقط کارهایی که دوست دارم را انجام دهم. من دوست دارم که کارهایی انجام دهم که باعث موفقیت کمپانی میشوند. من خیلی وقت برای فعالیتهایی که مورد علاقه ام هستند نمی گذارم.”
مایکل دل – مدیر عامل کمپانی دل کامپیوترز

برای همین است که ما موافق نیستیم با این عبارت معروف که میگوید “کاری را انجام بده که دوستش داری” یا “علاقه خود را پیدا کن”

با وجود اینکه دوست داشتن کاری که انجام میدهید یک نکته مثبت میباشد, یاد گرفتن دوست داشتن کارهایی که دوست ندارید انجام دهید بسیار با ارزش تر است. برای همین است که مایکل دل میگوید : برای اینکه جلو بروید شما میبایست کارهای سخت و کسل کننده ای که دوست ندارید انجام دهید. سپس, به جای اینکه هر روز با کاری که آن را دوست دارید وقت بگذرانید, به خودتان یاد میدهید که که نتیجه ای که کار شما برایتان می آورد را دوست بدارید. اینکه فقط شما آنچیزی را که انجام میدهید را دوست ندارید همیشه به معنای بی نتیجه بودن آن کار نیست.

درباره آن مسئولیت هایی که همیشه با اکراه انجام میدهید و یا اجتناب میکنید فکر کنید. آیا آنها در موفقیت شما نقش دارند؟ چگونه میتوانید بر روی انجام آن کارها کمتر تمرکز کنید و بیشتر بر روی نتیجه ای که از آن میگیرید متمرکز باشید؟

6. چه چیزهای آسانی را زیاد از حد انجام میدهید؟

” اول کارهای سخت را انجام دهید. کارهای آسان خودشان کار خودشان را انجام میدهند.”
دیل کارنجی – نویسنده کتاب How to Win Friends and Influence People

اگر شما بیشتر وقتتان را برای انجام دادن کارهای سخت بگذرانید, با آن باقیمانده ناچیز وقتتان چه کار میتوانید بکنید؟ کارهای آسان را انجام میدهید!

اگر چه آقای دیل کارنجی مدیر عامل نبوده, اما تمام زندگی خود را صرف پرورش ثروتمندترین و موفقترین افراد نسلی که در آن زندگی میکند کرده است که این یکی از بزرگترین خدمات او بوده است.

کمی وقت بگذارید و تمام کارها و مسئولیت هایی که انرژی کمتری از شما میگیرند را شناسایی کنید. شما میدانید, آن کارهایی که معمولا اول صبح مشغول انجام آنها میشوید همان کارهایی هستند که شما را مجبور میکنند کارهای سخت را برای بعد از ظهر بگذارید. بله, مثل چک کردن فیسبوک حتی اگر این کار برای تجارت شما باشد.

خودتان را مجبور کنید که با کارهای سخت روزتان را شروع کنید و درباره لیست کارهای آسان در ساعت ناهار فکر کنید که آیا لازم هستند یا خیر.

7. آیا واقعا لازم است که آن را بخرید؟

   “قانون شماره 1: هرگز پولتان را از دست ندهید. قانون شماره 2: هرگز قانون شماره یک را فراموش نکنید.”
وارن بافت – مدیر عامل Berkshire Hathaway

کم کردن هزینه ها خیلی راه حل سریع تری برای پولدار شدن است تا زیاد شدن سود. این قانون شماره 101 تجارت است و قابل اجرا در زندگی فردی نیز میباشد. اگر چه بیشتر ما هیچ وقت به دلیل ریاضی و منطقی این قانون فکر نکرده ایم.

اندرو توبیاس در کتاب پرفروش خود به نام The Only Investment Guide You’ll Ever Need ادعا میکند که اگر امروز بن فرانکلین زنده بود حتما جمله خود را که میگفت “یک پنی صرفه جویی مثل یک پنی درآمد میباشد” را اصلاح میکرد و میگفت “شما باید دو پنی در بیاورید برای اینکه آن یک پنی که خرج کردید را برگردانید”

چرا؟

زیرا برای بدست آوردن یک پنی با صرفه جویی یک پنی شما باید قانون مالیات و ترم را فراموش کنید (که در زمان بن فرانکلین درست بود). توبیاس میگوید که امروزه ما تقریبا نیمی از درآمدمان را مالیات میدهیم گاهی بدون اینکه متوجه شویم. پس برای من, اگر بخواهم 20 دلاری که برای بازی Clash of Clans خرج کرده ام را برگرانم میبایست به اندازه 40 دلار اضافه کار کنم.

وقتی درباره این فکر میکنید متوجه میشوید که صرفه جویی در خرج کردن خیلی منطقی به نظر میرسد. دفعه دیگری که چیزی میخواهید بخرید دیگر از خود نپرسید که آیا به این قیمت می ارزد؟ با خود بپرسید آیا به قمیتی دوبرابر آن چیزی که بر روی آن نوشته شده است می ارزد یا نه؟ چه شما در حال راه اندازی یک تجارت هستید و چه برای خود برنامه مالی دارید همیشه مطمئن شوید که آیا این خرجی که انجام میدهید شما را در رسیدن به هدف اصلی و نهائیتان در بلند مدت کمک میکند یا خیر.

8. چگونه میخواهید تغییراتی را که نیازاست را انجام دهید؟

   ” من فکر نمیکنم که کیفیت هیچ چیزی دیگری در موفقیت به اندازه کیفیت استقامت مهم باشد. استقامت همه چیز را شکست میدهد حتی طبیعت را”
جان راکفلر – بنیانگذار Standard Oil

حالا این سئوالات از شما پرسیده شد, چگونه میخواهید که جوابهای آنها را اجرائی کنید؟ حالا فقط شما میدانید که چگونه در شغل, تجارت, ثروت و یا هر چیز دیگری که درخود میخواهید ارتقا دهید, پیشرفت کنید. متعهد به انجام پاسخ هایتان شوید. هر چه زودتر بهتر, اما پیشرفت آهسته در طی زمان بسیار با ارزشتر از یک تغییر بزرگ و سرنگون شدن است.
*کاردیو : یک ورزش برای تقویت قلب میباشد.
لطفا نظرات خود را درباره این مقاله با ما در میان بگذارید.

تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید