7 استراتژی برای حل مشکلتان با افراد منفی

7 استراتژی برای حل مشکلتان با افراد منفی

همه ما تاثیر دوست، همکار و یا کارمند منفی را در زندگی تجربه کرده ایم. شاید شما با کسی کار کرده باشید که همیشه از شرایط کارش شکایت میکند و هیچ وقت نیز راه کاری ارائه نمی دهد. یا اینکه، یک دوست خوبی که درباره دیگران بد گویی و داستان سرائی میکند.

این افراد منفی به صورت قابل توجهی بدبین هستند و مصاحبت با آنها برای اغلب افراد ملالت آور است. انرژی مخرب و هیجان منفی چیزی است که در هر کجا که باشند دست از سر آنها بر نمی دارد. اگر شما مراقب نباشید آنها میتوانند شما را به سمت یک نابسامانی بکشانند و تمرکز و اهداف شما را به بیراهه منحرف کنند.

از این هفت استراتژی برای بهتر کنارآمدن با افراد منفی در زندگی شخصی و شغلی خود استفاده کنید.

 

1. مرزهایی مشخص کنید

احساس نکنید که شما مجبورید بنشینید و به حرفهای فرد منفی گوش دهید. انرژی منفی آنها در زندگی شما جاری میشود و بر رویکرد شما تاثیر مخرب میگذارد. محدودیتها و فاصله ای بین خودتان و این افراد قرار دهید و هرگز از این محدودیتها فراتر نروید. اگر قرار است با چنین فردی ملاقاتی داشته باشید زمان تعامل با او را به حداقل برسانید. فراموش نکنید شما کنترلی بر روی رفتار منفی دیگران ندارید اما اینکه تا چه اندازه درگیر آن افراد میشوید دست خودتان است.

 

2. از افراد غرغرو دوری کنید

افرادی که مدام در حال شکایت از همه چیز هستند هیچگاه در بهتر شدن کیفیت زندگی شما نقشی نخواهند داشت. آنها راهکاری پیشنهاد نمی دهند و تنها بر مشکلات تاکید میکنند. آنها ایده های شما را دستخوش تغییر میکنند و شما را به مهمانی غم و غصه خود میبرند. اگر دوست، همکار و یا یکی از اعضای خانواده نقش شکایت کننده همیشگی را ایفا میکند از ارتباط با او اجتناب کنید. تعاملات با او را فقط در زمانی که ناگذیر هستید بپذیرید.

 

3. بگذارید کارمندان منفی بروند

عنصر اصلی در “برند” شما فرهنگ سازمانی شماست. یک کارمند مسموم توانایی تاثیرگذاری بر تمام فرهنگ سازمانی شما را دارد. اگر قبلاً کارمندان مثبت شما تنها، نشانه ای از نارضایتی را نشان میدادند، ممکن است به رفتار منفی همکار خود عادت کرده و آنها نیز چنین رفتارهایی را بروز دهند. هرچه زودتر بتوانید بقیه همکاران را از دست فرد منفی نجات دهید، زودتر میتوانید مشکل را حل کنید. یک جلسه بگذارید و نگرانی خود را بیان کنید و به آن فرد یک شانس مجدد برای تغییر دهید. اگر این رفتار ادامه پیدا کرد حتماً زمان آن فرا رسیده که به او اجازه دهید برود.

 

4. روش مبارزه خود را انتخاب کنید

لازم نیست که هر دفعه با همصحبتی با آنها باعث آزار خود شوید. نه تنها دلایل و استدلالات شما کار به جایی نمی برد بلکه این رفتار منفی وارد زندگی شما نیز میشود. به جای بحث، سعی کنید تمام نظرهای منفی غیر واقعی را نادیده بگیرید. احساسات خود را کنترل کنید و جلوی اینکه شرایط حادتر شود را بگیرید. از تقابل با این افراد بر حذر باشید زیرا اغلب راه به جایی نمی برد.

 

5. بیش از حد شرایط را تجزیه و تحلیل نکنید

افراد منفی گاهی اوقات رفتار غیر منطقی از خود نشان میدهند. اگر شما سعی در توجیه پذیر کردن کار آنها دارید در واقع وقت خود را هدر میدهید. همه سعی خود را بکنید تا در مشکلات آنها سرمایه گذاری احساسی نکنید.

 

6. یک سیستم پشتیبانی بنا کنید

یک شبکه از دوستان، آشنایان و همکاران مثبت داشته باشید. اگر کسی بداند که چگونه در زیر پوست شما نفوذ کند شما شاید به تنهایی نتوانید شرایط را به خوبی مدیریت کنید. از این شبکه مثبت برای زمانیکه احتیاج به کمک دارید استفاده کنید. زمانیکه از لحاظ احساسی دچار مشکل هستید میتوانید روی آنها حساب کنید و میتوانید شرایط موجود را برایشان توضیح دهید. اغلب افراد مثبت توانایی تغییر رویکرد و نگاه شما را دارند.

 

7. مثبت بودن را در عمل نشان دهید

یکی دیگر از استراتژی هایی که به شما کمک میکند تا با افراد منفی کنار بیایید این است که در خود روحیه مثبت بوجود آورید. شادی و سلامتی دو مقوله بسیار مهم است و این اجازه را نمیدهد که ایده و یا نظر کسی بر روی زندگی و کار شما تاثیر منفی بگذارد. بنابراین سعی کنید مثبت بمانید و زمانی را برای سپری کردن با افراد منفی نگذارید. همین مثبت بودن شما برای افراد منفی رقت انگیز خواهد بود و آهسته آهسته رویکرد شما باعث دوری گرفتن آنها از شما میشود.

تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

1 دیدگاه

  • سلام.عالی،بود. امامن ده سالم بود فکرم همه ایده هام بلند بود و هست وخواهد بود. الان 23سالمه دنبال موفقیتم همچنان…

دیدگاهتان را بنویسید