7 دلیل که کارمندان راضی، کار خود را ترک میکنند

7 دلیل که کارمندان راضی، کار خود را ترک میکنند
تجارت آفرین

اگر کارمندان شما از کارشان رضایت داشته باشند به احتمال زیاد کارشان را برای رفتن به کمپانی دیگری ترک نخواهند کرد. درست است؟ ملزوماً اینگونه نیست. در واقع بیشتر از آنقدری که نگران هستید میبایست نگران باشید. یک نظرسنجی جدید توسط بنگاه کاریابی نرم افزاری Jobvite نشان میدهد که 45% از کسانیکه به دنبال کار میگردند، در هر سنی، تحصیلاتی، رده کاری و یا صنعتی از شغل فعلی خود راضی هستند اما برای موقعیت های جدید نیز آماده هستند.

اما واقعاً رضایت شغلی در شرایط کنونی چه معنی دارد؟ امروزه رضایت شغلی به این معنی نیست که کارمند در یک کار احساس تکامل و رضایت کند. در واقع برایندی از مجموعه ای از عوامل است و آقای Kimberley Kasper مدیر بازاریابی Jobvite میگوید که یک کمپانی میبایست همه این فاکتورها را به صورت صحیح فراهم سازد تا بتواند کارمندان خود را وفادار نگاه دارد.

“با این همه درخواست برای کارمندهای با استعداد و متخصص که تعداد آنها نیز بسیار کم میباشد، متقاضیان با استعداد شانس بسیار بالایی برای گرفتن شغلی بهتر و بالاتر با موقعیت رشد بیشتر را دارند.” آقای کسپر ادامه میدهد که ” رقابت برای استخدام کنندگان بسیار شدید میباشد و فقط این کافی نیست که کارمندان رضایت شغلی داشته باشند.”

طبق آمار موسسه Job Seeker Nation در سال 2015، تقریباً 40 درصد از جستجو گران شغل تعادل بهتر بین کار _ زندگی را بسیار مهم میدانند و آن را دلیلی برای پیدا کردن موقعیت کاری بهتر میدانند. آنها همچنین شغل جدید را بر معیار محل کار(42 درصد)، سلامت روانی و جسمی شغلی (36 درصد) و موقعیت رشد (35 درصد) انتخاب میکنند. اما بعنوان یک استخدام کننده باید بدانید که درآمد هنوز اهمیت بسیار زیادی دارد. 61 درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که اگر موقعیتی با درآمد بالاتر به آنها پیشنهاد شود حاظرند شغل فعلی را رها کنند.

اگر چه فرهنگ سازمانی (21 درصد) و رهبری (15 درصد) به عنوان عوامل دیگر نیز بر تغییر شغل تاثیر گذار هستند. آقای کسپر میگوید که اگر تمام این مسائل را صحیح انجام دهید میتوانید کارمندان خود را به سازمان وفادار نگه دارید.

“فرهنگ سازمانی و ساختار داخلی سازمان نقش کلیدی در وفاداری کارمندان بازی میکنند، وقتی کمپانی شما قابلیت تصحیح پذیری داشته باشد افراد شغل خود را جدی میگیرند. در قدم اول کارمندان را به چالش بکشید. کسل شدن در کار باعث از بین رفتن رضایت شغلی میشود. موقعیت ها و انعطاف های کاری برای آنها بوجود آورید و شرایطی فراهم کنید که آنها بتوانند چیزهای بیشتر و مهارت های جدیدی کسب کنند، با این کار ثابت میکنید که شما برای کار کردن بسیار بلند مدت با آنها جدی هستید.”

سرانجام، کلید نگه داشتن کارمندان در دنیای مدرن امروز جذب آنها توسط آن چیزی است که میخواهند. بهترین راه برای این که متوجه شوید آنها چه چیزی میخواهند این است که بازخوردهای آنها را مطالعه کنید و آنچه میخواهند را برآورده کنید. برای مثال اگر کارمندان به یک راهنما برای کار خود نیاز دارند، یک برنامه آموزشی برای آنها در ساعت اداری ترتیب دهید و به آنها نشان دهید که شما میخواهید آنها در کمپانی شما رشد کنند.

در روی دیگر سکه، استخدام کنندگان باهوش میتوانند از اولویتهای کارمندان خود به عنوان یک اهرم برای تحریک کردن آنان برای موقعیت های شغلی موجود در کمپانی خودشان استفاده کنند. حقوق رقابتی، مزایا و دیگر نکات مثبت قطعا میتوانند مولد یک علاقه اولیه در بین آنها باشد. البته آقای کسپر تاکید میکند که ارتقا و رشد موقعیتی میبایست همراه با رشد فرهنگ سازمانی همراه باشد.

در انتها باید بگویم که فراموش نکنید که به روز باشید و از تکنولوژی های جدید استخدامی آگاه باشید و خواهید دید که نتیجه شگرفی خواهید گرفت.

“امروزه جستجوگران شغل به صورت مستمر از شبکه های اجتماعی برای شکار شغل استفاده میکنند. آنها توجه زیادی به LinkedIn و یا Twitter دارند, پس مطمئن باشید که با آنها در این شبکه ها در ارتباط هستید. بهترین راه برای جذب افراد با استعداد این است که جایی باشید که آنها هستند و جایی بروید که آنها می روند و در میانه راه با آنها دیدار کنید.”

لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید