7 سئوال در مصاحبه که به شما کمک میکند بهترین ها را استخدام کنید

سوال در مصاحبه
تجارت آفرین

هفت سئوال در مصاحبه که باید پرسیده شود. چه شما یک شرکت بزرگ با 500 نفر پرسنل باشید چه دو نفر که تازه در حال بنیان کردن یک تجارت میباشد, یک چیز بین شما مشترک است و آن این است که شما باید بهترین ها را استخدام کنید. گاهی شما نیاز دارید که با بیش از 100 نفر مصاحبه کنید. این کار بسیار طاقت فرسا میباشد ولی شما میبایست این کار را آنقدر انجام دهید تا بتوانید سوپراستارها را پیدا کنید.

در طی این پروسه شما میتوانید با استعدادهای بسیار زیادی آشنا شوید و از آنها برای مشاغلی بلند مدت استفاده کنید. شاید این پروسه حتی ماه ها به طول بیانجامد ولی مدیران و کارمندانی که شما بدست می آورید ممکن است سالیان سال همکار شما باقی بمانند. هیچ وقت کسی را که فقط خوب است را استخدام نکنید و به دنبال بهترین ها باشید. صبر کردن و جستجو کردن برای پیدا کردن افراد مناسب دشوار و طاقت فرساست اما برای شما صرفه جویی در وقت, پول و آرامش روانی در بلند مدت به همراه دارد. این را فراموش نکنید که این افراد وجود دارند ولی برای اینکه شما آنها را پیدا کنید میبایست ابتدا دنبال آنها بگردید.

بالاتر از همه اینها, انتخاب افراد مناسب سرنوشت تجارت شما را تعیین میکند. اگر شما بهترین ها یا سوپراستارها را استخدام کنید آنها تصورات شما را به حقیقت تبدیل خواهند کرد. اما اگر شما افراد مناسب را استخدام نکنید حتی اگر تجارت شما پیشرفت هم نماید بعد از مدتی در میابید شما سازمانی دارید با فرهنگ سازمانی بسیار متوسط, با افرادی که در طول روز بارها به ساعت نگاه میکنند و آنقدر که شما اشتیاق و علاقه برای پیشرفت دارید آنها ندارند.

حالا چگونه باید افراد مناسب را استخدام کرد؟ این هفت سئوال را حتما در مصاحبه بپرسید:

1. شما چه چیزی را در کار ما دوست دارید؟ چگونه چیزهایی را که دوست ندارید را تغییر خواهید داد؟

این سئوال در مصاحبه کاری دو نکته دارد. اول اینکه این دید را به شما میدهد که فرد مصاحبه شونده چگونه چیزهایی را که دوست ندارد را به زبان می آورد. آیا آنها درباره مشکلات صحبت میکنند و بلافاصله یک راه حل برای آن ارائه میدهند, یا اینکه میگویند که کار شما عالیه در حالیکه ممکن است اینگونه نباشد. به دنبال افرادی بگردید که 5% درباره مشکلات صحبت میکند و 95% درباره راه حل این مشکلات.

با پرسیدن این سئوال در مصاحبه که چگونه چیزهایی که دوست ندارید را تغییر میدهید, شما این شانس را پیدا میکنید که متوجه شوید آنها چگونه برای حل مشکلات قدم بر می دارند. برای مثال : اگر آنها بگویند که خدمات پس از فروش شما خوب نیست اما حتی نتوانند یک سری پیشنهادات اولیه برای حل آن بدهند, چه شانسی وجود دارد که آنها بتوانند در حین کار برای شما مشکلی را حل نمایند. آیا آنها مشکل را رها میکنند و به دنبال چیز دیگری میروند؟ احتمالا. بهترین کارمندان مشکلات را سریع حل میکنند, بدن کمک گرفتن از افراد دیگر.

2. در حال حاظر چه کتابی را میخوانید؟

افراد با انگیزه و مشتاق معمولا برای اینکه مهارت های خود را بهبود بخشند کتاب میخوانند و یا به کتابهای صوتی گوش میدهند. چه کتابهایی که آنها برای بهبود یک مهارت خاص مانند بازاریابی, فروش یا مدیریت و چه کتابهایی که برروی پرورش شخصیت افراد تمرکز دارد میوانند نشانه های خوبی باشند. اگر آنها کتابهای تخیلی میخوانند یا اینکه اخیرا هیچ کتاب آموزشی نخوانده اند میتواند یک پرچم قرمز باشد. سوپراستارها همیشه به دنبال چیزی هستند که آنها و کارکرد آنها را بهبود بخشند و افراد باهوش همیشه به دنبال جذب اطلاعات جدید و یادگیری هستند.

مرتبط: کتابهایی که زندگی ثروتمندان را تغییر داد

3. درباره یک مشکلی که در شغل قبلی (یا فعلی) داشتید و شما مسئول حل آن بودید برای من توضیح دهید. چگونه آن را حل کردید؟

دوباره, این نشانگر این است که آنها چگونه مشکلات را حل میکنند و نشانگر پویا بودن یا نبودن ذهن آنهاست. اینکه آیا آنها یک رویکرد منطقی و عقلانی برای حل مشکلات دارند با فقط مسئولیت حل مشکلات را به کسی دیگر واگذار میکنند.

4. چه کار موفقیت آمیزی در طول زندگی شغلی خود انجام داده اید که به خاطر آن به خود افتخار میکنید؟

این سئوال در مصاحبه به شما این اجازه را میدهد که ارزیابی کنید تعریف آنها از موفقیت چیست. برای مثال اگر آنها در شغل قبلی خود 12 سال مشغول کار بودند و در این بازه یزرگترین دست آورد یا موفقیت آنها افزایش فروش یک سه ماهه بوده است بدانید که آنها سوپراستار شما یا افراد مناسب برای شما نیستند.
از طرف دیگر, اگر در شغل قبلی در مدت 2 سال کار کردن آنها 5 بار به خاطر استحقاقشان ترفیع گرفته اند شما با یک فوق ستاره روبرو هستید.

5. آیا تا به حال در یک تیم ورزشی حظور داشته اید؟

افرادی که در تیمهای ورزشی مثل بسکتبال, فوتبال, والیبال عضویت داشته اند در رسیدن به اهداف متمرکزتر هستند و همچنین از لحاظ بدنی آماده تر میباشند که این باعث نگه داشتن ذهن آنها در شرایط آرمانی میباشد. اغلب آنها همچنین در تعاملات خود موفق تر هستند و میتواند تحت فشار و در کارهای تیمی عملکرد بهتری داشته باشند.

6. برای تفریح چه کار میکنید؟

تعادل یک قسمت مهم در به موفقیت رسیدن است. در واقع افراد موفق و یا به تعبیر مقاله ما سوپراستارها همیشه تلاش میکنند که هر کاری را که انجام میدهند به بهترین شکل انجام دهند. این محدوده درباره ورزش, رابطه ها و یادگیری هاست.
به عنوان مثال, اگر فردی هفته ای سه بار به باشگاه ورزشی میرود و روزهای جمعه خود را مشغول یادگیری تفریحی پیانو و یا تار است میتوان گفت که او برای رسیدن به هدف و بهبود خود اهدافی را تعریف کرده است و به صورت مدام به سمت آنها حرکت میکند. آنها میتوانند همین روش را در کار نیز پیاده کنند.

7. مطمئن نیستم که شما برای این کار مناسب باشید…

این جمله خیلی به شما در استخدام فردی با شخصیت قوی کمک میکند, کسی که مجبور است بارها در طول کار خود “نه” بشنود مانند مسئول فروش و یا مدیر بازاریابی. البته این بیشتر به صورت یک جمله خبری میباشد تا یک سئوال. اما با بیان این جمله شما آنها را در جایگاهی قرار میدهید که سه راه بیشتر ندارند. آنها ممکن است که این اظهار نظر شما را نادیده بگیرند و جوابی به آن ندهند. در حالت دیگر آنها ممکن است با شما موافقت کنند و شما را همراهی کنند. در حالت سوم آنها ممکن است که تلاش کنند که به شما توانایی ها و منافعی که تجارت شما از بودن آنها میبرد را بفروشند. به بیان دیگر خود را به شما اثبات کنند و بر دلایل اصلی اینکه شما نمی توانید از استخدام آنها چشم پوشی کنید تمرکز کنند.

این سئوالات کلید طلایی برای استخدام سوپراستارها و افراد مناسب نیست, اما اینها به شما این اجازه را میدهند بین افرادی که مناسب کسب و کار شما هستند و افرادی که نامناسب هستند بهتر تصمیم گیری کنید. این سئوالات تا حدی به شما نشان میدهند که فرد مقابل شما چقدر هدف مدار و مشتاق دستیابی به موفقیت است.
خارج از بحث این سئوالات, اگر در هنگام مصاحبه چیزی به شما میگوید که یک جای کار مشکل دارد و یا اینکه کاملا مطمئن نیستید که آیا باید این فرد را استخدام کنید یا نه, بگوئید “نه”. حتی اگر مجبورید آن را بسیار تکرار کنید.
به این صورت پروسه استخدام فرد مناسب بسیار طولانی خواهد شد اما قصد شما این است که کسب و کار خود را با افرادی پر کنید که برای جایگاه خود مناسب هستند نه کسانی که فقط در زمان مناسب به سراغ شما آمده اند.

لطفا اگر نظر و یا نکته ای درباره این مقاله دارید آنها را با ما درمیان بگذارید. اگر سئوالات بحث برانگیزی در ذهن شما هست به آنها اشاره کنید تا مورد بحث قرار گیرند.


7 سئوال در مصاحبه که به شما کمک میکند بهترین ها را استخدام کنید


تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید