v حقیقت تلخ درباره کارآفرینی

v حقیقت تلخ درباره کارآفرینی
تجارت آفرین

هنگامیکه در حال تصمیم گیری برای وارد شدن به میدان کار آفرینی هستید، این تصور که رئیس خود خواهید بود و بر روی طرح خود کار خواهید کرد برایتان بسیار هیجان انگیز خواهد بود. شما داستانهایی میشنوید درباره افرادی که یک شبه به موفقیتهای بزرگی دست پیدا کرده اند و رهبرانی که به مراتبی بسیار بالا رسیده اند و فکر میکنید که شما نیز میتوانید به چنین نتایج و درجاتی از موفقیت در همان لحظه شروع کار برسید.

اگر چه این نقاط مثبت و هیجان انگیز در کارآفرینی واقعاً وجو دارند و باعث ارزشمندی آن شده اند ولی باید به خاطر داشته باشید که کارآفرینی یک وجه تاریک نیز دارد. کارآفرینی فقط بازی و لذت نیست و آنهایی که یک شبه به موفقیتهای بزرگ میرسند در پشت صحنه سالها شکست خورده اند و ممارست کرده اند.

قبل از اینکه بیش از حد درباره کارآفرینی هیجان زده شوید آستانه تحمل خود را با این هفت حقیقت تلخ که در پس کارآفرینی وجود دارند محک بزنید:

 

1. خیلی سریع نمی توانید پولسازی کنید

پول سازی برای تجارتتان به عنوان یک کار آفرین امری بسیار دشوار میباشد و معمولاً مقوله کارآفرینی به شما می گوید که خیلی زود به فکر درآمد بالا نباشد. حقیقت این است که بیشتر تجارت های جدید در چند سال اول عملیات، زمان خود را صرف ساختار سازی میکنند. شما در ابتدای کار بیشتر از آنکه سود کنید میبایست خرج کنید و نتیجه این است که برای چندین ماه اول هیچ پول یا چکی دریافت نخواهید کرد. شما میبایست متکی بر پس انداز شخصی باشید و یا زندگی بسیار کم هزینه ای داشته باشید و امیدوار باشید که در آینده اوضاع بهتر شود.

 

2. زندگی خصوصیتان متحمل رنج میشود

مهم نیست که چقدر نسبت به انجام وظایفتان خوش بین هستید و یا چقدر متعهد به اولویت دادن به زندگی خصوصی هستید. زمانیکه شما تصمیم به ساخت یک تجارت میگیرید همه این مسائل متحمل آسیب میشوند. خیلی وقتها مجبورید ساعات طولانی کار کنید، حتی در خانه. گاهی باید برای حل مشکلات تجاری در تعطیلات، آخر هفته ها و شب ها زمان طولانی را صرف تلفن صحبت کردن شوید. تمام تمرکزتان به صورت ناخودآگاه بر روی مشکلاتی که تجارتتان با آن مواجه است خواهد بود و همچنین میبایست فشار مالی زیادی را که بر روی شانه هایتان قرار دارد تحمل کنید و تمام اینها تاثیر بزرگی بر روابط و زندگی خصوصی شما خواهند گذاشت.

 

3. مسئولیت انجام کارها شما را به زیر میکشد

شما بعنوان مدیر عامل در تجارتتان میبایست نقشهای بسیار زیادی را ایفا کنید. شما خیلی کارهایی که علاقه دارید انجام میدهید ولی باید نقش سرپرست، ساپورت، تکنسین، مدیر منابع انسانی، بازاریاب و … را به طور متناوب بازی کنید. مهم نیست که چقدر برای قبول این مسئولیتها به عنوان یک کارآفرین هیجان زده هستید، این تعدد مسئولیتها باعث تشویش ذهن شما و ناکارآمدی روانی شما میشود.

مرتبط: راه های موفقیت در کسب و کار – کارآفرینان موفق

4. احساساتتان باعث بروز رفتار ناهنجار در شما خواهند شد

خیلی اوقات هستند که احساساتتان شما را در مسیر غیر معمول قرار میدهد. حتی زمانیکه شما سعی در سرکوب این احساسات دارید و تلاش میکنید که بر آنها لباس سالم بپوشانید گرفتار آنها میشوید. شما بیش از حد روی شرکت خود سرمایه گذاری کرده اید و راهی غیر از این برای خود باقی نگذاشته اید. بنابراین ممکن است در این مسیر افسرده شوید و یا از پیشرفتی متناسب با زمان صرف شده احساس نا امیدی کنید. در این زمان احساسات شما از حالت تعادل خارج میشود و احساس بیچارگی میکنید و ممکن است بدترین تصمیمات را در این مواقع بگیرید.

 

5. هیچ چیز آنگونه که شما توقع دارید پیش نخواهد رفت

ممکن است طرح تجاری شما با دقت و ظرافت کامل به تمام جوانب کار توجه کرده باشد و تمام قدمهای مناسب را برای سالهای نخست با جزئیات مشخص کرده باشد. اما فارغ از زمان و مقدار تحقیقی که بر روی طرح صورت گرفته باشد شما قادر نخواهید بود که همه چیز را پیش بینی کنید. حتی آن چیزهایی که پیش بینی کرده اید نیز خیلی اوقات درست از آب در نمی آیند. شما بعنوان یک کارآفرین میبایست که خود را همیشه تطابق دهید حتی در مسیرهائیکه هیچ تمایلی به تطبیق در آن ندارید.

 

6. تصمیاتی میگیرید که باعث شکنجه شما میشود

بعنوان یک تجارت آفرین، شما نفر اول در تصمیم گیریهای تجارت خود خواهید بود و گاهی باید تصمیمات بسیار سختی بگیرید، تصمیماتی که فشار روانی بسیاری روی دوش شما میگذارد. نتیجه بعضی از این تصمیمات برای مدت طولانی شما را رها نخواهند کرد حتی اگر این تصمیمات، تصمیماتی منطقی بوده باشند. گاهی شما مجبور خواهید شد که مسیر تجارت خود را تغییر دهید. مجبور میشوید با شرکای جدید وارد معامله شوید. گاهی باید قسمتی از اهداف تجاریتان را قربانی کنید و گاهی مجبور به اخراج افراد میشوید.
این تصمیمات خیلی آسان نیستند اما جزء لاینفک تجارت هستند و باعث شکنجه شما میشوند.

 

7. شکست خواهید خورد

تمام تجارت شما ممکن است که به قهقرا برود. اگر این اتفاق نیفتد شکستهای دیگری اتفاق می افتند، گاهی کوچک و گاهی بزرگ. آنها باعث اختلال در رسیدن به اهدافتان میشوند و دورنمای کاریتان را دچار تیرگی میکنند. شسکت به عنوان بخشی از کارآفرینی حتمی و لازم است، اگرچه باور این حقیقت باز هم تحمل رویارویی با آن را آسان نمیکند.

همیشه موانعی وجود دارند که باعث دلهره و شکست شما در طول مسیر تجارتتان میشود. کار کردن با وجود این موانع برای همه افراد امکان پذیر نیست زیرا از آستانه تحمل آنها فراتر است. اگرچه توانایی مواجهه و احیا شدن پس از شکست نقطه عطف و محل اختلاف افراد موفق و دیگران است.

ما در اینجا قصد بازداری شما و دلهره آور جلوه دادن تجارت آفرینی را نداریم. ما بر این باور هستیم که تجارت آفرینی یک تلاش قابل تحسین و تقدیر است که نتیجه آن برای تمام کسانی که آن را دنبال میکنند موفقیت بار است. کارآفرینان جدید میباست از موانع و مشکلاتی که در مسیر آنها وجود دارد با خبر باشند و این رویکرد به آنها کمک خواهد کرد که برای چنین سفر طولانی خود را بهتر تجهیز کنند.

مرتبط: ۵ درس زندگی که هر کارآفرین باید آن ها را بداند


v حقیقت تلخ درباره کارآفرینی


تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید