6 باور غلط که باعث نابود شدن تجارتتان میشود

6 باور غلط که باعث نابود شدن تجارتتان میشود
تجارت آفرین

اشتباه کردن هیچ ایرادی ندارد! این چیزی است که شما بد از خراب کردن چیزی با خود میگوئید. صحبت شما با خودتان میتواند یک حس منفی یا مثبت را به سمت شما جذب کند. همچنین این صحبت ها میتوانند به شما کمک کند قدم اشتباهی را که برداشته اید را به کارائی و بهره وری تبدیل کند.  در اینجا به 6 باور غلط اشاره میکنیم که برای حرکت به سمت موفقیت باید آنها را از میان بردارید.

صحبتهای منفی شما با خودتان کاملاً غیر ضروری، غیر واقعی و مخرب هستند. آنها میتوانند شما را به مسیری صعب العبور حساسی بیندازند که در آمدن از آن مسیر کار آسانی نیست.

تمام صحبتهای شما با خودتان، از باورهای مهمی که درباره خودتان دارید نشأت میگیرند. نقش این صحبتها در زندگی گاهی  دست کم گرفته میشود، اما در حقیقت اثری بسیار پررنگ در موفقیت و یا شکست شما دارند. آنها میتوانند شما را به سمت رسیدن به اهدافتان هدایت کنند و همچنین توانایی عقب نگه داشتن شما را دارند.

آقای هنری فورد میگوید “هم آن کسی که باور دارد میتواند و هم آن کسی که باور دارد نمیتواند صحیح میگویند.”

TalentSmart در آزمایشی بر روی هوش احساسی “EQ” یک میلیون نفر دریافت که 90% از کسانی که موفقیت های بالائی بدست آورده اند دارای EQ بالایی هستند. افراد دارای EQ بالا و موفق یک مهارت مهم بالایی دارند و آن توانائی شناخت و کنترل خود صحبتی های منفی است. این توانایی به آنها اجازه می دهد که از تمام پتانسیل خود برای رسیدن به اهدافشان استفاده کنند.

در این آزمایش نشان داده شده است که افراد دارای EQ بالا به طور متوسط 28,000 دلار در سال بیشتر از افراد با EQ پائین تر درآمد دارند. همچنین این آزمایش نشان داده است که ارتباط بین EQ و درآمد زایی یک رابطه مستقیم است و به ازای هر 1 نقطه بالا رفتن EQ معادل 1,300 دلار در آمد سالیانه بیشتر شده است.

درباره باورها و گرایشهای خود بسیار محتاط باشید زیرا آنها میتوانند شما را از ریل خارج کنند. در همین باره در اینجا به شش نوع از اشتباه ترین و متداوترین باورهای غلطی اشاره میکنم که نقش بسزائی در عقب نگه داشتن افراد دارند.

 

1. کمال = موفقیت

انسان ماهیتاً جایزالخطا است. زمانیکه هدف شما به کمال رسیدن باشد، همیشه شکست باعث سرخوردگی و عقب نشینی شما میشود. این نوع باور باعث میشود که فرد زمان زیادی را برای حسرت خوردن درباره آن چیزهایی که از دست داده و یا در آنها شکست خورده بگذراند. در حالیکه این زمان را میتواند با لذت بردن از آن چیزهایی که میتواند بدست بیاورد صرف کند.

 

2. سرنوشت من از قبل مشخص است

این باور غلط و غیر منطقی، افراد بسیار زیادی را تسلیم خود کرده است. هیچ منطقی پشت این باور وجود ندارد، سرنوشت شما در دستان شماست. تنها شما سزاوار سرزنش و یا تشویق بابت شکستها و موفقیت های خود هستید و هیچکدام خارج از کنترل شما نیست. گاهی اوقات زندگی به شما کارتهای سختی برای بازی کردن میدهد و گاهی هم برگ برنده در دست شماست. اراده شما برای اینکه تمام دستتان را به بهترین نحو بازی کنید مشخص کننده پیروزی و یا شکست شماست. این را فراموش نکنید که همیشه دست خوب برنده و دست بد بازنده نیست.

مرتبط: کسب درآمد از فارکس به زبان ساده

3. من همیشه همین کار را میکنم / هیچوقت این کار را نمیکنم

هیچ چیزی در زندگی وجود ندارد که شما همیشه انجام دهید و یا هیچوقت انجام ندهید. شما ممکن است که یک کاری را بسیار زیاد انجام دهید و یک کاری را به اندازه کافی انجام ندهید، اما قالب سازی رفتار شما در کلماتی مانند “همیشه” یا “هیچوقت” نوعی از حصار کشیدن و سرخوردگی شخصیتی است. اینکار باعث میشود که باور کنید شما هیچ کنترلی بر روی خودتان ندارید و هرگز تغییری در خودتان راه نخواهید داد. تسلیم آن نشوید زیرا این یک باور غلط است.

 

4. وقتی موفق هستم که بقیه آن را تائید کنند

بدون توجه به آنچه دیگران درباره شما فکر میکنند، واقعیتی وجود دارد و آن این است : شما هرگز به خوبی و یا بدی نیستید که دیگران میگویند و یا تصور میکنند. افراد هیچگاه نمیتوانند درک صحیحی از موفقیت و یا شکست شما داشته باشند.

تقریباً غیر ممکن است که شما نسبت به نظر دیگران هیچ واکنشی نداشته باشید، اما میتوانید نظراتشان را برای خودتان کم اهمیت جلوه دهید. در این صورت دیگر مهم نیست که آنها در موردتان چه فکری میکنند، ارزش شما از داخل شما شکل میگیرد نه از دنیای خارج از شما.

مرتبط: مهمترین عوامل برای موفقیت در فارکس 

5. گذشته من = آینده من

تکرار شدن شکست میتواند باعث فرسایش اعتماد بنفس شما شود و این باور که در آینده موفق میشوید را برای شما سخت میکند. بیشتر اوقات، این شکست ها از ریسک هایی که برای بدست آوردن چیزهای دشوار میکنید نشأت میگیرند. فقط به خاطر داشته باشید، موفقیت زمانی صورت میگیرد که شما تواناییهای خود را در مواجهه با شکستها افزایش میدهید. تمام چیزهایی که ارزش بدست آوردن دارند، نیازمند ریسک میباشند. شما نباید اجازه دهید که شکست شما را از باور اینکه میتوانید موفق شوید باز دارد، زیرا این یک باور غلط است.

 

6. احساسات من = واقعیت

در کتاب Emotional intelligence 2.0 توضیح میدهد که چگونه احساسات هدف محور داشته باشید و حقیقت را از افسانه جدا کنید. در این کتاب اشاره میشود که این 7 باور غلط باعث نابودی تجارت و زندگی میشود. 

اگر این باورهای غلط را در نظر نگیرید، احساساتتان در مسیر بیراهه به حرکت خود ادامه خواهد کرد. چنانچه شما توانایی کنترل احساسات خود را نداشته باشید بسیار آسیب پذیر خواهید شد و صحبتهای منفی تان با خودتان باعث عقب ماندن و از ریل خارج شدنتان میشود و به شما این اجازه را نمی دهد که از تمام پتانسیل خود برای رسیدن به اهدافتان بهره مند شوید.


6 باور غلط که باعث نابود شدن تجارتتان میشود


تجارت آفرین
علی قانعی
نویسندهعلی قانعی
سردبیر و نویسنده در سایت تجارت آفرین. متخصص بازار فارکس، سرمایه گذاری در بازارهای مالی بین المللی و معامله در فارکس و ارزهای دیجیتال.

دیدگاهتان را بنویسید