آموزشی

آموزش سواد مالی به کودکان

آموزش سواد مالی به کودکان

در این مقاله قصد داریم تا به نحوه و راه های آموزش سواد مالی به کودکان بپردازیم. افراد زیادی هستند که در انواع و اقسام سایت ها به دنبال یک آموزش و مقاله در این خصوص هستند. اما خب اکثر سایت های وب و گوگل این آموزش ها رو از منابع دیگر کپی می کنند که این منابع در کل شاید ۳ منبع باشند. که آنهم به درستی و کامل توضیح ندادند.

من با تحقیق در این خصوص در این مقاله به صورت کامل و شفاف به این آموزش می پردازم. قبل از هر چیز باید خدمتتون عرض کنم که در این مقاله منظور از مخاطب ،کودک می باشد. ابتدا باید دانست و این دانش را به مخاطب مان نیز منتقل کنیم که :

سواد مالی چیست؟
چه کارایی دارد؟
چرا مهم است؟

اکنون به پاسخ سوالات بالا می پردازم.

سواد مالی چیست؟

سواد مالی سوادی است که به پول،تبادل کالا بین افراد و … مربوط است. همچنین مواردی مانند بورس و تجارت و اقتصاد نیز از این جمله هستند چون تمام این ها نیازمند به پول و سرمایه هستند. خرید از مغازه ها و فروشگاه ها و… از تبادل کالا است یا همان معامله کالا به کالا که در اوایل استفاده می شد . چون فرد باید به ازای کالای در یافتی از فروشگاه مبلغی را پرداخت کند.

سواد مالی چه کارایی دارد؟

خرید و فروش کالا(کالا می تواند هر چیزی من جمله خوراکی،پوشاک،مسکن و … باشد) تمام موارد مربوطه را می توان به طور کلی تجارت گفت.

چرا سواد مالی مهم است؟

دلیل مهم بودن این سواد همگانی بودن آن است. یعنی شما الان در هرجایی از دنیا باشید و قصد داشته باشید کاری را انجام دهید باید به این سواد آشنایی داشته باشید تا بتوانید با افراد دیگر معامله (تجارت)کنید.

بعداز پاسخ به سوالات بالا این سوال ایجاد می شود که کودکان و یا حتی خودمان این سواد را چگونه یاد گرفتیم؟
معمولا این سواد را به صورت عادی و ساده در مدرسه فرا میگیرم و این بیشتر در کلاس دوم و سوم و چهارم مورد نقد (بررسی) قرار میگیرد.

در کلاس دوم جمع و تفریق هایی انجام میشود که برخی آن ها با واحد پول انجام می شود.و دلیل اینکه کلاس سوم و یا چهارم را نیز گفتیم این است که در کلاس سوم واحد میلیون و در کلاس چهارم میلیارد را معرفی می کنند. و باید در این جا به این نکته پرداخت که سواد م و ریاضی کاملا به هم وابسته هستند. یعنی شما تا اعداد ریاضی را یاد نگیرید مطمئنا سواد مالی را یاد نمی گیرید و اگر سواد مالی را یاد بگیرید مطمئنا اعداد ریاضی را هم یاد گرفتید.  خب اکنون با پاسخ به سوالات بالا اقدام به معرفی راه های آموزش سواد مالی به کودکان می پردازم. قبل از این باید واحد شمارشی اعداد را به صورت راند و … یاد داد مثلا لازم نیست کودک تا ۵۰ هزار رو یاد بگیرد بلکه بصورت ۵۰۰ تا ۵۰۰ تا و یا ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰ تا هم یاد بگیرد کافی است. در این خصوص می توانید مقاله آموزش اعدارو از ما خریداری نمایید.(به جهت خرید از راه های ارتباطی پایان مقاله اقدام نمایید)
(آخرین روش این مقاله یک روش بسیار مفید و مخصوص مهد و یا وجود مخاطبان زیاد است.)

۱-  آموزش از طریق جمع و تفریق:

این روش روشی است که در مدارس نیز تدریس می شود. این روش بسیار ساده است. شما ابتدا به مخاطب واحد های پولی با توجه به سطح دانستنی مخاطب از واحد شمارشی مناسب استفاده می کنید مثلا سه واحد ۵۰۰ تومانی ۱۰۰۰ تومانی و ۲۰۰۰ تومانی و سپس به کودکی می گویید که با جمع یا تفریق از بین پول های داده شده بهش ۴۵۰۰ تومان را به شما بدهد.(در مدارس به صورت جمع و تفریق داده شده و… انجام می شود.)

۲- آموزش از طریق مغازه دار کردن مخاطب (کودک)

در روشی دیگر می توانید بر روی برخی وسایل قیمت بگذارید و نزد مخاطب قرار دهید . بعد از مخاطب بپرسید که مثلا مبلغ کالای شماره یک چه میزان است ویا اینکه بگید (من برای کالای فلان ۵,۰۰۰ تومان میپردازم) بعداز این کار نوبت به پرداخت می رسد شما مبلغی رو مثلا ۱,۰۰۰ تومان به مخاطب بدهید و از او بخواهید که شمارش کند ببیند آیا درست پرداخت کرده اید اگر پاسخ درست داد که با مبالغ بازی کنید تا اینکه مخاطب هم مبلغ درست را دریافت کند و هم اینکه به درستی تشخیص بدهد.

در صورتی که به درستی پاسخ نداد به او نحوه کار را توضیح بدهید و همچنین ۴۵۰۰ تومان را به او معرفی کنید و سپس
از او کالایی دیگر را بپرسید اگر باز هم اشتباه جواب داد باز نحوه کار را به او توضیح دهید و مبلغ را هم به او نشان دهید
اما بعداز دوبار باز همان کالای ۴۵۰۰ تومانی را در خواست کنید باز اشتباه کرد مبلغ را به او نشان دهید و کالای دیگری را در
خواست کنید.

در این روش با فرض ۱ ساعت آموزش صحیح و ظرف حداکثر ۱ هفته مخاطب باید مبالغی را که به او معرفی کرده اید فرا
بگیرد.

۳- آموزش از طریق پرسش و پاسخ

در این روش شما از مخاطب می خواهید که چه چیزی میخواهد وقتی پاسخ دریافت کردید مبلغی مثلا ۴۵۰۰ به او بگوید
تا به شما بدهد تا مبلغ آن کالا تامین شود. توجه:پیشنهاد می شود به مخاطب تعدادی محصول را معرفی کنید سپس از او بخواهید که یکی را انتخاب کند.

۴- آموزش از طریق بازی کردن.

این روش که یک روش عالی به این جهت است همان روشی است که در اوایل مقاله گفتم.
البته استفاده از این روش ۹۵ در صد مناسب مهد ها و یا مخاطبان چند نفره است. قبل از هرچیز یکی از مواردی که این گزینه را فعال و پر رنگ میکند را ذکر میکنم . کودکان معمولا که نه، اکثرا با بازی کردن یاد می گیرند اگر کودک امروز بازی را انجام دهد مطمئن باشید که این کار در فکر و مغز کودک ثبت می شود. خب در این روش شما یک شهر کوچک برای مخاطبان درست می کنید. یعنی تعدادی مغازه دار می شوند یک الی دو نفر بانکدار می شوند.  تعدادی خریدار می شوند و به همین ترتیب. البته قبل از هر چیز آموزش های لازم را در این خصوص به مخاطبین داده باشید. و برای پول ها نیز می توانید از پول های تقلبی که در بازار و … وجود دارد استفاده کنید(پول های شاد باش که در مراسمات شادی استفاده می شوند) سپس لازم است تا تمام مبلغ را نزد بانک قرار دهید و مخاطبین را راهنمایی کنند تا پول خود را از بانک دریافت کنند. و برای خرید هم باید به مغازه دار بروند و در آنجا خرید کنند.
همچنین با توجه به اون امکانات موجوده می توانید امکاناتی را اضافه کنید مانند رستوران و… این مورد یکی از بهترین موارد در این خصوص می توانید مورد استفاده قرار دهید.


آموزش سواد مالی به کودکان


 

تجارت آفرین

دیدگاهتان را بنویسید