عادت مطالعۀ افراد فوق موفق

آیا می خواهید یک عادت مشترک بین افراد فوق موفق را بدانید؟ آن ها می خوانند. خیلی زیاد.

در حقیقت، زمانی که وارن بافت به یک باره در مورد کلید موفقیتش مورد سوال قرار گرفت، به یک توده از کتاب های نزدیک خود اشاره کرد و گفت،” 500 صفحه مانند این را هر روز بخوانید. این روشی است که دانش عمل می کند. مانند بهره ی مرکب رشد می کند. همه ی شما می توانید آن را انجام دهید، امّا من تضمین می کنم که بسیاری از شما این را انجام نخواهید داد.”

بافت این عادت را به شدت تقویت کرده است- او بین 600 و 1000 صفحه در هر روز حتی در اوایل کار خود بعنوان یک سرمایه گذار می خواند، و هنوز هم در حدود 80 درصد از هر روز خود را به خواندن اختصاص می دهد.

و اینکه او تنها نیست. اینجا تنها تعدادی از پیشگامان برتر کسب و کار و مؤسسینی وجود دارند که خواندن را جزو قسمت عمده ای از سبک زندگی روزانه ی خود نموده اند:

بیل گیتس: در حدود 50 کتاب در سال می خواند، که در هفته یک کتاب محسوب می شود.

مارک کوبان: هر روز بیشتر از 3 ساعت (کتاب) می خواند.

ایلان ماسک: یک خواننده ی مشتاق است و زمانی که از او در مورد چگونگی یادگیری ساخت موشک پرسیده شد، جواب داد” من کتاب می خوانم.”

مارک زاکربرگ در طول سال 2015 مصمّم شد تا هر دو هفته یک کتاب بخواند.

اوپرا وینفری: هر ماه یکی از کتاب های محبوبش را برای اعضای باشگاه خود انتخاب می کند تا بخوانند و در مورد آن بحث کنند.

و اینها تنها مثال های جداگانه ای نیستند. یک مطالعه از 1200 فرد ثروتمند نشان داد که تمام آن ها در خواندن به عنوان سرگرمی سهیم هستند.

امّا افراد موفق هرچیزی را نمی خوانند. آن ها در مورد کتابی که برای خواندن می خواهند بسیار گزینشی عمل می کنند، و آموزش دیدن را به سرگرم شدن ترجیح می دهند. آن ها معتقدند که کتاب ها دروازه ای برای یادگیری و دانش هستند.

در حقیقت، یک تفاوت قابل توجه بین عادات خواندن ثروتمندان و نه خیلی ثروتمندان وجود دارد. طبق نظر تام کورلی، نویسنده عادات ثروتمندی: عادات روزانه ی موفقیت برای ثروتمندان، افراد ثروتمند (با درآمد سالانه ی 160 هزار دلار یا بیشتر و یک ارزش خالص شناور 3.2 میلیون دلاری سود) به منظور پیشرفت شخصی، آموزشی، و موفقیت مطالعه می کنند. در حالی که افراد فقیر (با درآمد سالانه 35 هزار دلار یا کمتر و یک ارزش خالص شناور 5 هزار دلاری یا کمتر) عمدتاً به منظور سرگرمی مطالعه می کنند.

افراد ثروتمند تمایل به انتخاب کتب آموزشی و نشریات فراتر از رمان ها، چکیده ها و مجلات دارند و به ویژه تمایل شدیدی به شرح حال ها و زندگی نامه های سایر افراد ثروتمند برای راهنمایی و انگیزه گرفتن پیدا می کنند.

مثال های بسیاری از افراد موفق وجود دارد که از مدرسه اخراج شده یا از آموزش رسمی صرف نظر کردند، امّا مشخص است که به هیچ عنوان یادگیری را متوقف ننمودند و خواندن یک قسمت کلیدی از موفقیت آن ها محسوب می شود. اگر خواندن به عنوان یک مسیر برای موفقیت جهت انگیزه دادن به شما کافی نیست، این منافع خواندن را در نظر بگیرید:

نشان داده شده است که خواندن به پیشگیری از اضطراب، افسردگی و جنون کمک می کند، در همان حال اعتماد، همدردی، تصمیم گیری و رضایت کلی از زندگی را نیز افزایش می بخشد.

2 پاسخ
  1. سهیل
    سهیل says:

    به نظر من یکی از دلایلی که ما نسبت به خیلی از کشورها عقب هستیم همین مورد است. در ایران کسی کتاب نمیخواند مگر کتاب درسی و مذهبی

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *